Meslekler

Youtuber Nasıl Olunur?

Son dönemin en popüler meslek ve hobilerinden birisi haline gelen youtuberlık ülkemizde de çığ gibi büyümeye devam ediyor. Küçük yaşlardaki çocuklardan 50’li yaşlarına kadar youtuberlar, yüzbinlerce hatta milyonlarca kitlesini peşinden sürüklüyor. Peki youtube nasıl olunur? Bu yazımızda youtuber olmak isteyen ama tam olarak nasıl başlayacağını, ne yapması gerektiğini, ne kadar paraya ve ekipmana ihtiyacı olduğunu bilmeyen youtuber adaylarına yol göstermesi amacıyla sade bir dille uzunca anlattık. Yazımızı sonuna kadar dikkatle ve yavaşça okuyunuz. Merak ettiğiniz sorular kalırsa yorum olarak sorabilirsiniz.

Arkadaşlar öncelikle youtube’un popülerliği gün geçtikçe artıyor ve kimsenin sözüne kulak asmayın hangi yılda olursanız olun kesinlikle geç kalmış değilsiniz. Bundan 4 yıl önce youtube kanalı açmak isteyenlere artık geç kaldınız diyorlardı. 4 yılı bırakın daha geçen sene kanal açan kaliteli videolar yükleyen kanalların bile yüzbinlerce abonesi oldu. Bu yüzden umudunuzu kırmaya çalışan insanlara kulak asmayın. Peki youtube’da başarılı olmanın yolu nereden geçiyor? Bunun cevabı aslında kendinizde saklı. Şöyle ki: Siz Minecraft oyununu çok seviyorsunuz ve youtube’da bunun videolarını izlemek için giriyorsunuz. Kimin kanalını neden izlersiniz? Cevap vereyim: Ya o kişi sizi çok eğlendiriyordur. Sohbetiyle, hareketleriyle, mimikleriyle, tepkileriyle ya da o kanalı izleyince gerçekten bilgi sahibi oluyorsunuz yani size bir şeyler kattığını hissediyorsunuz. Kişisel, bilgilendirici kanallar üzerinden örnek vereyim.  İlkay Zaman yaklaşık 1 sene önce youtube kanalını açtı. Ve bugün 200 binden fazla abonesi var. İlkay Zaman’ın farkı neydi? Daha önce yapılmamış olanı düzgün bir şekilde yapmak. Amerika’dan düzenli olarak video paylaşmak. Bu videolar hem bilgilendirici hem de eğlendirici. Amerika’yı merak eden binlerce insanı da düşününce bu kanalın tutmama gibi bir ihtimali yok.

Şimdi kendinize şu soruyu sorun: ”Ben hangi alanda uzmanım ya da hangi alanda insanları çekecek videolar çekebilirim” eğer bunun cevabını bulursanız. Yotube kanalınızı açma fikrine kafanızda onay verebilirsiniz. Bu soruya cevap ararken bu tutmaz deyip hemen kafanızdan elemeyin. O alana da çok fazla meraklı insan olabilir. Sonrasında yapmanız gereken şey video çekmek için kendinize ekipman almak ve video editleme programlarından bir tanesini öğrenmek. Ekipman konusunda: Bir kulaklık, kamera ve işinizi görecek bir bilgisayar olmazsa olmazların başında geliyor. Eğer dışarıda çekim yapacaksanız GoPro kamerası almanız gerekecektir. Sony Vegas Pro videoları editlerken işinizi görecektir. Performans ve kalite bakımından gayet yeterli ve youtuberların kullandığı programların başında gelmektedir.

Peki iyi güzel de bu youtuberlar ne kadar para kazanıyor dediğinizi duyar gibiyim. Bunun net bir cevabı yoktur öncelikle bunu bilmemiz gerek. Videonun uzunluğu, hangi kitleye hangi ülkeye hitap ettiği kazancı belirleyen faktörlerin başında geliyor. Ülkemizi baz alacak olursak bin izlenmeye 1 TL gibi bir tutardan söz edebiliriz. Bu ortalama kategoriye göre değişkenlik gösterebilir ancak genel olarak bu tutarları göreceksiniz. Aklınız da bir şey kaldıysa yorumda konuşabiliriz.

2
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
hack osmanYoutube Üye Kayıt Abone Nasıl Olunur - Nasıl Olunur Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] paylaşabilirsiniz. Siz de fenomen bir youtuber olmak için daha önce sitemiz üzerinde bulunan Youtuber Nasıl Olunur adlı makalemizi detaylıca okuyup dikkatli ve sabırlı bir şekilde uygularsanız hayallerinize […]

hack osman
Ziyaretçi

hacklı ben hacker