Meslekler

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Birçoğumuz yolda yürürken herhangi bir binada bulunan tabelada yeminli tercüman şeklinde bir yazı görmüşüzdür. Teminli tercüme ile burada anlatılmak istenene baktığımız zaman, özel belgelerin yazılmış olduğu dilden bir başka dile, noter huzurunda yemin belgesi olan tercümanlar tarafından tercüme edilmesi, ilgili tercüman ya da tercüme bürosu tarafından da kaşelenerek imzalanması işlemidir. Burada genellikle tercüme edilen evrakların resmi belge niteliği taşıdığı bilinmektedir. Resmi belgelerin detaylarına baktığımızda ise konsolosluklar ya da mahkemelerce talep edilen belgelerin genellikle tercüme edildiğini söyleyebiliriz. Yeminli tercüman nasıl olunur detaylarına geçmeden önce, bu meslekte olan kişilerin tercüme ettikleri özel evraklardaki tüm sorumlulukları kendi üstlerine aldıkları, kaşe ve imzaları ile de bunu resmiyete kazandırdıklarını belirtmemiz doğru olacaktır.

Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?

Yeminli tercüman nasıl olunur konusuna yanıt ararken de, kişilerin ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Buna ek olarak da mütercim tercümanlık veya herhangi bir yabancı dil bölümünden de kişilerin mezun olması gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki, yabancı dil üzerine bir diploması bulunmayan kişilerin hiçbir şekilde yeminli tercüman olma durumları söz konusu olmayacaktır. Üniversite diplomasını yabancı bir dil üzerine alan kişiler ise, KPDS ile TOEFL gibi özel yetenek sınavlarına girmeleri ve sertifika almaya da hak kazanmaları gerekmektedir. Belirtmiş olduğumuz vatandaşlık ve üniversite şartlarını tamamlayan kişiler de, yeminli tercüman olabilmek için bir noter huzuruna çıkmaları ve noter huzurunda da yemin etmeleri gerekmektedir.

Yeminli tercüman olarak çalışmak isteyen kişiler genellikle doğrudan noterler ile çalışmanın hayalini kurmaktadır. Bu elbette mümkündür. Ancak her noterin yeminli tercüman ile çalışmadığını, ihtiyaç duyulması halinde özel firmalara başvurdukları bilinmektedir. Bundan dolayı kişilerin asıl zorlu süreci burada devreye girecektir. Çünkü, yeminli tercüman ihtiyacı olmayan noterler sizin yemin zaptınızı hemen onaylamayacak ve sizin de farklı bir noter bulmanız gerekecektir.

Iş alanlarına ise genellikle özel sektörde bulunan yemimli tercüme bürolarına yöneltmeniz gerekmektedir. Buralarda firma bünyesinde yer alan firmaların doğrudan çevirileri yapılacak, karşılığında da hem sabit bir ücret hem de çeviri yapılan metne göre ekstra ücret alınacaktır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir