Meslekler

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Gençlerimiz daha iyi bir geleceğe sahip olmak adına mesleklerini seçerken sadece günümüzü değil, gelecekte ortaya çıkabilecek ya da gelişim gösterecek olan meslekler hakkında da araştırma yapmaktadırlar. Teknolojinin gelişimi ile birlikte, mesleklerin de artık gelişim gösterdiği hatta bu alanda yeni mesleklerin de ortaya çıktığını belirtebiliriz. Buna en güzel örnek ise OOP yani nesne tabanlı programlama, yazılımcılık mesleğini örnek olarak gösterebiliriz. Teknolojiyi adeta sıfırdan tasarlamakta olan yazılımcılar, iyi bir şekilde eğitim almaları, kişisel gelişimlerini tamamlamaları ve sonrasında da somut çalışmalarda bulunmaları halinde, daha mezun olmadan kendilerine kolay bir şekilde iş bulabilmektedirler. Burada, kişilerin hangi dil ile eğitim aldıklarının da büyük bir önemi olduğundan söz edebiliriz.

Nasıl Yazılımcı Olunur?

Yazılımcı nasıl olunur konusunda, üniversitelerde bulunan bilgisayar mühendisliği ya da doğrudan yazılım mühendisliği bölümlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu bölümlerden yana bir tercih yapılacağında ise az önce de belirttiğimiz gibi hangi dilde eğitim verildiği ya da ikinci yabancı dil olarak da hangi dillerin kullanıldığının araştırılması gerekmektedir. Böyle bir bölümde okuyan kişilerin sadece teorik bilgiler ile kalmaması, diplomalarının yanında da kendi tasarladıkları bir yazılımın olması, eğitim hayatları boyunca birçok seminere katılması ve sertifika almalarının da büyük bir önemi vardır. Şuan birçok üniversite, yazılım bölümlerinde okuyan öğrencilerini yurt dışında da ekstra eğitim almaları konusunda teşvik etmekte ve hatta burs sağlama konusunda da yardımcı olmaktadır.

Türkiye şartlarında çok fazla ihtiyaç duyulan hem hamu hem de özelde çok kolay bir şekilde iş bulabileceğiniz yazılımcılık mesleğinde, az önce de söylendiği üzere, diplomaya ek olarak sertifikalar ve katılım belgelerinin büyük bir önemi vardır. Kişiler eğer bu meslek için yeteri kadar bilgi ve hırsa sahip ise, iş aramak ile zaman harcamayacak ve gelen iş teklifleri ile kendi seçimini gerçekleştirmiş olacaktır. Yazılım denildiğinde akla sadece bilgisayar gelse de, bugün birçok teknolojik cihazın yazılımsal olarak tasarlandığı ve çalıştığının da unutulmaması gerekmektedir. Bundan dolayı hem işsizlik ile uğraşmayacağınız hem de gelişiminize bağlı olarak ciddi kazançlar elde edebileceğiniz bir meslek olduğundan söz edebiliriz.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments