Meslekler

Yalaka Nasıl Olunur?

Yalaka, hepimizin de bildiği gibi, toplumda çok da fazla iyimser karşılanmayan ama hayatlarının büyük bir çoğunluğunda da net olan kişilere göre bir adım önde olan kişilerdir. Genel olarak anlamına baktığımızda ise, herhangi bir vasfı ya da becerisi olmamasına rağmen, bulunduğu konumdan yükselmek adına, konum itibari ile kendisinden üstün kişileri överek bir yerlere gelmeyi hedefleyen, insanlarla ya da iş hayatında da sevilmeyi, saygı görmeyi amaçlayan kişilere bu kelime kullanılmaktadır.

Yalaka Nasıl Olunur?

Nasıl yalaka olunur konusuna geldiğimizde ise, şu durumları ön plana çıkarabiliriz.

  • Nasıl yalaka olunur sorusuna verilecek olan ilk cevap, insanların iki yüzlü olmasıdır. Yalaka olan ya da olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak iki yüzlü olması gerekmektedir. İnsanları sevmedikleri ya da takdir etmedikleri halde, seviyor gibi görünmeleri buna verilebilecek en basit örnektir. İş hayatında buna örnek verecek olursak, çalışma şeklini sevmediğimiz ya da şahsi olarak kendisini sevmediğimiz kişilere karşı övgüler vermekten söz edebiliriz. Bu tarz kişiler ortamda konuşulan konu ne olursa olsun, anlatan kişiyi pür dikkat dinlemekte ve ona yine övgülerde bulunmaktadır.
  • İyi bir yalaka olmak isteyen ya da olan kişilerin, vasıflarını en doğru şekilde pazarlayabilmeleri gerektiğinden de söz edebiliriz. Özellikle de becerilerinizin ya da vasıflarınızın somut bir şekilde ölçülemediği anlarda bu yönünüzü biraz daha ön plana çıkarabilirsiniz. Ancak vasıfsız olan bu kişilerin kendilerini övmek yerine bu alanda çok fazla boş muhabbet yaptıkları ve özellikle de ucu dedikoduya dayanan şekilde konuştuklarından da söz edebiliriz.
  • Toplumsal anlamda bir yalaka için genellikle cinsiyet yakıştırması da yapılmaktadır. Genellikle üst düzey yöneticiler erkek olduğundan dolayı, kadınların bu alanda biraz daha şanslı olduğundan söz edebiliriz. Burada kadınların yalakalık yapacakları sırada, erkeklerin özel hayatları ile ilgili konuştukları, kendilerini de karşısındakinin özel hayatına uygun olarak derlediklerini ve anlattıklarını belirtebiliriz.

Toplumda yadırganıyor olsalar da, vasıflarını doğru bir şekilde pazarlamalarından dolayı yalaka olann kişilerin iş hayatındaki statülerinin bir hayli yüksek olduğundan, bu yönlerinden dolayı da kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmandıklarından çok rahat bir şekilde söz edebiliriz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments