Meslekler

Vinç Operatörü Nasıl Olunur 2018?

Genellikle inşaat alanlarında sıklıkla gördüğümüz vinçler bazı eğitim ve belgelere sahip olan kişiler tarafında kullanılmaktadır. Vinç operatörü nasıl olunur gibi sorular ise genelde bu kişilerin oldukça tehlikeli olan bu meslekte kazançlarının iyi olması yönünde bazı bilgilerin piyasada dolaşmasından dolayı cevap olarak aranılan sorulardan birisidir. Vinçler kullanım sahasına göre farklılık gösterseler de vinç operatörleri genelde aynı maaşlar, aynı belge ve aynı eğitimlere tabii tutularak bu mesleğe uygunlukları tamamlanmaktadır. Peki, 2018 vinç operatörü nasıl olunur?

Vinç Operatörü Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu tehlikeli ve dikkat isteyen mesleğe sahip olabilmek için belirtilen koşullara uyma şartı aranmaktadır. Özel şirketlerde ya da devlet nezdinde bu süreci yürütmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Detaylı olarak sağlık taramasına girerek sağlık raporu alınması şartı vardır. Sadece muayene değil psikiyatri raporu da gerekmektedir. Son olarak sicil kaydınızın olmaması durumunda MEB tarafından sunulan belgeleri almak için eğitime tabii tutulmaktasınız.

Üst paragrafta belirtilen temel şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız eğer Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan eğitimlere girmeniz gerekmektedir. Bu eğitimlerin sonucunda sertifika ve belge almaya hak kazanmış olmalısınız.

MEB tarafından verilen belgelerden birisi Kaldırma ve Yükleme Tipi İş Makinası Kullanımı Operatörlük belgesidir. Oldukça önemli olan bu belge bazı kurs veren firmalar tarafından eğitime tabii tutularak almaya hak kazanmış kişiler MEB onaylı olarak başarılı bir eğitim süreci geçirmeleri durumunda alabilirler. Bu belge olmadan vinç gibi önemli iş makinasının kullanılması mümkün değildir. Oldukça yüklü cezaları da bulunmaktadır. Belge alınmadan önce, alınmış olan eğitimden sonra ilgili Bakanlık tarafından düzenlenen sınava girilme zorunluluğu da bulunmaktadır.

Vinç Operatörlük Sınavı

Gerekli şartları yerine getirdikten sonra belge almak üzere ilgili kurslara başvuru yapma işleminden sonra belgeyi almak için sınava tabii tutulacağınızdan bahsetmiştik. Bu sınavda ise sizi tam olarak 40 adet soru bekliyor olacak. Sınavı başarılı bir şekilde geçtikten sonra uygulamalı sınava da tabii olacaksınız. Toplamda ise taban puan olan en az 70 almanız gerekmektedir.

Vinç Operatörü Maaşları Ne Kadar?

Sektörde ciddi bir yeri olan vinç operatörü maaşları da oldukça yüksek rakamlarda ibaret olmaktadır. Genellikle kule vinci operatörü olarak çalışanlar özel bir inşaat firmasının bünyesinde olmaları durumunda 10.000 TL gibi bir maaş almaları söz konusudur. Vinç operatörü olmanız ve çalışma alanına, firmaya göre de değişiklik göstermektedir. Buna göre 5 Bin ile 10 Bin TL arasında maaş söz konudur.

Devlet bünyesinde vinç operatörü olarak çalışmanız durumunda ortalama 6-7 Bin TL maaş alınması ön görülmektedir. Ancak devlet bu gibi inşa işlerini özel firmalar ile anlaşma sağlamasından dolayı pek fazla personel açığı bulunmamaktadır.

Her meslekte olduğu gibi bu işte de kıdem oldukça önemli olup maaş kriterlerinde de değişkenlik göstermektedir.

1
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kule vinç belgesi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kule vinç belgesi
Ziyaretçi
Kule vinç belgesi

Makaleniz gayet açıklayıcı olmuş.