Meslekler

Veteriner Nasıl Olunur?

Veteriner, evcil, küçük ve büyükbaş tüm hayvanları sağlığının devamı, hastalıkların ortaya çıkarılması, tedavisi, hayvanlar arasında görülen salgın hastalıklara mücadele, hayvan ırklarının ıslahı, hayvansal ürünlerin artırılması tarzında çalışmalardan sorunlu hekimdir. Hayvanların yaşam kalitesini arttırmak için mutlaka veteriner desteğine ihtiyaç vardır. Hayvan dostlarımız ile uyum içerisinde yaşarken onların temel ihtiyaçları veterinerler tarafından karşılanır. Özellikle de evinde hayvan besleyen kişiler için hem hayvan dostunun sağlığı hem de kendi sağlığı için düzenli veteriner kontrolü gerekir. Veterinerin hayatın merkezinde bir konumda olması, insanların da veteriner olma hayallerini genişletir. Bu nedenle de insanlar genellikle veteriner olma şartlarını araştırmaya çalışır. Peki, 2018 yılında Peki 2019 yılında Veteriner nasıl olunur?

Veteriner Olmak İçin Gerekli Şartlar
Veteriner olmaya karar veren insanlar bu mesleğin yeterliliklerine ve eğitim şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Veteriner olabilmek için, üniversitelerin veteriner fakültelerinin “Veteriner” bölümünde eğitim görmek gerekmektedir. Bunun için 4 yıllık lise mezunu olunması ve üniversite sınav kılavuzundaki belirli şartları taşıma gereklidir. Mesleğin eğitimi 5 yıldır. Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir. Son sınıfa geçen öğrenciler et ve süt gibi hayvansal ürünlerin muayene ve teknolojisi; hayvanların suni ve tabii tohumlama metotları ve embriyo transferi yöntemleri ile üretilmesi: dâhiliye, cerrahi, doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler almakta ve kliniklerde hasta üzerinde uygulama yapmaktadırlar. Veteriner Hekimlik alanındaki uygulama eğitimi tam zamanlı olarak, yetkili kişilerin denetiminde ve 5 yıllık veteriner eğitimi içerisinde 6 ayı geçmeyecek şekilde yapılmaktadır. Uygulamalı dersler sayesinde de gerçek hayatta karşılaşılan sorunlara etkili be hızlı bir müdahale gerçekleştirilir. Ancak bu eğitimden sonra üniversite eğitimi başarılı bir şekilde tamamlanmış olur. Lisans eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Veteriner hekim” lisans diploması almaktadırlar. Lisans diplomasına sahip kişiler ise Veteriner hekim olarak çalışma hakkı elde eder.

Veterinerlerin Görev Tanımları
Veterinerlerin görev tanımları ise şu şekildedir; Yurdun çeşitli bölgelerinin, iklim, tarımsal yapı ve pazarlama koşullarına uygun hayvan tür ve ırklarının saptanması, mevcut olanların iyileştirilmesi, hayvan davranışları ve korunmaları verimlerini artırıcı yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması gibi çalışmalarda bulunmaktadırlar. Hayvanlarla ilgili her türlü tıbbı müdahaleyi ve tedaviyi yapmaktadırlar. Sağlıklı hayvan yetiştiriciliği konusunda insanları bilinçlendirerek çeşitli eğitimler sunabilmektedirler. Hayvan ıslah çalışmalarının yanın sıra salgın hayvan hastalıkları ile mücadele etmektedirler. Hayvanların verimini artıcı çalışmalarda ve eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadırlar. Veterinerler kamu ve özel kuruluşların hayvanlarla ilgilim bakım ve kliniklerinde görev yaptıkları gibi kendi özel veteriner kliniklerini açarda hizmet sunmaktadırlar.

Veteriner Maaşları
Veterinerler; günlük normal çalışma sürelerinden fazla çalışırlar. Günün her saatinde görevli oldukları gibi, resmi tatillerde de çalışabilirler. Veterinerlerin, mezuniyet sonrası bulundukları yörenin Veteriner Hekimler Odasına kayıt olmaları yasal bir zaruriyettir. Göreve başlayan veterinerler, ilk işe başladıklarında, asgari ücretin 2,5 katından daha yüksek bir oranda veteriner maaşları olmaktadır Bu ücrette, hizmet süreleri, uzmanlık alanları, çalıştıkları kurum ve kuruluşların yapısı ve büyüklüğüne artışlar olmaktadır. Kendi kliniklerini açan veterinerler miktar değişmekle birlikte çok daha fazla kazanmaktadırlar.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir