Hastalıklar

Verem Nasıl Olunur?

Verem, (MUcobacterium Tubercolisis) ismi verilen bir bakterinin kişiye bulaşması sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlık türüdür. 1882 yılında ilk olarak teşhis edilen verem hastalığı, gene olarak akciğerlerde gözlemlenmektedir. Vücuda bakterinin girmesinden sonra ilk zamanlar bir hastalık söz konusu olmayabilir. Fakat vücut direncini zamanla düşürür ve hiç beklenmedik bir anda sizlerin yatağa düşmenize kadar kendisini ön plana çıkartabilir. Her yıl 10 milyon kadar kişinin verem hastalığına yakalandığı bilinmektedir. Bu hastalığa yakalananların %6’sı, verem yüzünden hayatını kaybetmektedir. Şimdi, “Verem nasıl olunur?” yani verem hastalığına etken olan sebepleri sizler için tek bir çatı altında topluyoruz;

  • Verem solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu sebeple gündelik yaşantımızda nefes aldığımız bölümlerde, akciğere yerleşen bu virüs zamanla kendisini ön plana çıkartabilir.
  • Verem hastalığına kapılmış olan bir kişi ile ortak kullanım olanakları yaratmak veremin başlıca sebeplerindendir.
  • Bulaşan veremi yenebilmenin en temel yolu istenen protein ve vitamin gıdalarını vücutta barındırmaktan geçmektedir.

Verem, tedavisi oldukça zahmetli ve öldürücü bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Bu sebeple acilen önlemler alınması, “Verem nasıl olunur?” konusunun doktor gözetimi altında ön planda tutulması gerekmektedir. Aksi halde hiç beklenmedik sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilir ve bu sebeple bazı durum nitelikleri sizleri ölüme kadar sürükleyebilir. Ülkemizde verem virüsü oldukça yaygın bir tür olarak bilinmektedir. Doktorlar, gelişmiş teknoloji ürünleri ve ilaç teknolojisinin artışı ile beraber tedavileri kolay yöntemler ile sağlayabilmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir