Meslekler

Vantrolog Nasıl Olunur?

Aynı kişinin iki farklı ses ile konuşabilmesine Vantrolog denilmektedir. Vantrilok Latince bir kelime olup ‘’ karın ‘’ anlamına gelmektedir. Buna göre iki farklı ses ile konuşabilen bu kişiler gırtlak yapısının diğer kişilere göre farklı olmasından dolayı sanki başkası konuşuyormuş gibi ses çıkarabilmektedirler. Karından gelen ses olarak da nitelendirilen Vantrolog olan kişiler günümüzde eğitmen olarak da görev alabilmektedirler. Üstelik bu kişiler kendi sesinden farklı bir ses ile konuşma yaparken ağızlarını da oynatmazlar. Bu bir yetenek midir bilinmez ancak oldukça dikkat çektiği gözlemler arasındadır. Peki,Vantrolog nasıl olunur?

Vantrolog Olmak İçin Eğitim

Her ne kadar Vantrolog olarak bilinse de çoğu zaman Vantrilok olarak da tabir edildiğine sizlerde kulak misafiri olabilirsiniz. Eğitmen olmanın yanı sıra çeşitli tiyatro gösterileri için aranılan yüzlerden olan Vantrologlar her gösteri için farklı ses tonları çıkarabilmek için ciddi bir eğitim süreci içinde bulunurlar. Farklı ülkelerde bunun için kurslar bulunsa da şuan için ülkemizde bu gibi kurslara pek yer verilmemektedir.

Ağzını oynatmadan bu konuşabilme durumu tamamen gırtlak yapısı ve yetenekle alakalıdır. Vantrologlar genelde kukla gösterilerinde bu yeteneklerini adeta konuştururlar. Cansız olarak bilinen kuklalar yönlendiricileri sayesinde hem hareket edebiliyor hem de ses çıkarabiliyor görünümünde olunca keyifli görüntülerin ortaya çıkması sağlanıyor. Birçok kişi bu sesin nereden geldiğini anlamayacak derecede profesyonel kişileri izlediklerinde adeta şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Kendinizde bu yeteneğin olduğunu anlamak için birkaç test yaparak sizde yetenekli olduğunuzu görebilir bazı çalışmalar ile güçlendirebilirsiniz. Ancak ülkemizde bunun için bir eğitim alanı bulunmadığı için internet üzerinden eğitim vidoları ya da daha önce yapılan gösterilerden kendinize ders alabilirsiniz.

Harici olarak Vantrolog olmak isteyen kişiler bu yolda emin adımlarla yürümek istiyorlar ise Vantrologlar ile iletişime geçerek kendilerine eğitim vermeleri istenilebilir. Ücretli ya da ücretsiz olarak alacağınız eğitim sayesinde sizde çok farklı bir gösteri içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Vantrolog Ne Kadar Kazanır?

Genelde bu işi yapanlar hobi amaçlı yapıp karnından konuşuyor görünümü ile aslında dili ve damaklarının yardımı ile ağzını hiç kıpırdatmadan konuşabilme yeteneklerine sahip olan kişilerdir. Bunun üzerine kazanç sağlamak aslında kendinizi Vantrolog konusunda geliştirmenize göre değişkenlik gösterebilir. Okul öncesi çocukların eğitimleri için bir gösteri niteliğinde hizmet verebilirsiniz. Aynı şekilde tiyatrolarda kukla gösterisi yaparak birkaç farklı ses tonu ile kazanç elde edebilirsiniz. Vantrolog ne kadar kazanırsorusuyla ilgili net cevaplar bulmak oldukça zordur. Bu sebeple çalışılacak yerdeki anlaşmaya göre fiyat değişkenlik gösterebilir.

Konuyla ilgili son zamanlarda ülkemizde veya diğer ülkelerde yarışmalara dahil olan Vantrologları sıklıkla görebilirsiniz. Yetenek veya sanat içerikli yarışmaları takip etmeniz sizlere daha kapsamlı bilgiler verebilir. Vantrolog sayısı Türkiye’de oldukça az olsa da özellikle Avrupa ve Amerika’da adeta bir meslek haline geldiğini rahatlıkla görebilmekteyiz.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir