Meslekler

Vaiz Nasıl Olunur?

Dini konularda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için Diyanet İşleri tarafından oluşturulan birime vaiz adı verilmektedir.  Peki, Vaiz nasıl olunur? 

Vaiz Olma Şartları 

Diyanet İşleri; Alo Fetva, Mescit, Cami gibi dini görev üstlenilen kurumlarda vaaz, nasihat verilmesi yönünde çalışmalar yaparak bu kategoride personel alımları yapmaktadır. Vaiz olabilmek için gerekli şartları taşımanız gerekmektedir. İlgili başvurular ise yazının devamında belirtilmiştir. Belirtilen şartlar dahilinde oluşan belgeler ilgili kurumdaki personele ibraz etmelidir. 

 • Türkiye Cumhuriyeti 657 sayılı Devlet Memurları kanunun 43. Maddesinde belirlenen şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. İlgili kanunun maddelerini araştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 • Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavlarına girmek ve aradan en az 3 yıl geçmiş olması şartı yanı sıra minimum 70 puan almak gereklidir. 
 • Disiplin cezası adı altında uyarma ve kınama haricinde diğer suçlara karışmış olmamak aranılan şartlar arasındadır. Son 3 yıl esas alınmaktadır. 
 • Vaiz olabilmek için Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olunmalıdır. Ya da en az 2 yıl çalışılmış olunmalıdır. 
 • Dört yıl dini eğitim almak ( Yükseköğrenim mezunu ) 
 • Bayanlar hariç erkeklerde İhtisas kursundan başarılı puanlar almak. 
 • Mevcutta memuriyet adaylığının olmaması 
 • Uzman Vaizlik Sınavına girerek başarılı sonuç almak 

Vaiz Olabilmek İçin Sınav Puan Dağılımı 

 • Kuran-ı Kerim bilgi sınavı ( 30 puan ) 
 • Arapça Dil bilgisi ( 30 Puan ) 
 • Genel Dini bilgiler ( 30 Puan ) 
 • Diyanet İşleri Başkanlığı ve Memurluk bilgileri (10 Puan ) 

Yukarıda belirtilen sınav için toplamda minimum 70 puan almak gereklidir. Vaiz nasıl olunur ile ilgili en önemli detaylardan birisi bu sınav olup taban puanın alınması şartı bulunmaktadır. 

Vaiz Çalışma Alanları 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde olmak üzere alım yapılacağı zaman Başkalık üzerinden ilgili ilana ulaşabilirsiniz. Vaiz olan ya da Vaize olarak isimlendirilen bu meslek grubunda çalışma alanları; Camii, çocuk ıslahevleri, hastane, öğrenci yurdu, güçsüzler yurdu, mescit, fabrika gibi toplumun yoğun olarak yaşadığı alanlarda vaaz, fetva ve nasihat içerikli konuşmalarda bulunmaktadır. Müftülük tarafından belirlenen yerlerde haftanın 5 günü farklı yerlerde vaaz verme görevi bulunmaktadır. Cuma günü dâhildir. Bu 5 gün zorunluluğu Ramazan ve Dini günlerde geçerli değildir. Kur-an derslerinin verildiği yerlerde eğitimci olarak görev alabilmektedir. 

2018 Vaiz Maaşları 

Vaiz maaşları 2017 Aralık ayında açıklanan enflasyon oranlarına göre 2018 yılı vaiz maaşları netlik kazandı. 2017 Temmuz ayında 3.846 TL olarak belirlenen maaşlar 2018 Ocak tarihli zamlanarak 4.082 TL olarak belirlenmiştir.  2018 yılında 236 TL zamlanarak yükselen maaşlar arasında olmuştur. Ancak kıdeme göre değişkenlik gösterebilir. 5 yıl süresince çalışan Vaiz ile yeni işe girmiş olan Vaiz arasında ciddi maaş farkı bulunabilir. Burada belirtilen rakamlar yeni vaiz personelleri için geçerlidir.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir