Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Uzman Doktor Nasıl Olunur

Seçtikleri alanlarında uzmanlaşmak için Tıp Fakültesini bitirerek bir dalda uzmanlaşmak için TUS’a girerek başarı sağlayan kişiler uzman doktorlardır. Peki Uzman Doktor olmak için ne yapılması gerekir?

Uzman Doktor Eğitim Süreci ve Aşamaları

Uzman doktor olmak için ilk olarak doktorluk mesleğini yapmak isteyen kişiler liselerde sayısal bölüme yönelerek liseden mezun olurken girdikleri YGS sınavında barajı geçmeli ve LYS sınavı sonunda gelen sonuçlarda da MF 3 puanıyla Tıp Fakültesi’ne girmeye hak kazanmalıdır. Girdikleri Tıp Fakültesi’nde hazırlık sınıfı haricinde 6 yıl eğitim alarak başarılı bir şekilde mezun olduklarında mesleklerine daha iyi bir şekilde devam etmek adına bir dalda uzmanlaşmayı seçmelidirler. Kamu Personel Dil Sınavı’nda en az 50 puan almaları ile TUS’a girmeye hak kazanırlar. Yılda iki kere yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarılı olan kişiler seçtikleri dalın gerektirdiği sürece asistanlık eğitimi alarak teori ve pratik derslerini mesleklerinde iyi duruma gelebilmek adına alırlar. Dallara göre asistanlık için eğitim süreçleri farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak asistanlık süreci 3 ila 5 yıl arasında değişmektedir. Asistanlık süresinin bitiminde hazırlanan tez ve verilen son sınav ile kişiler dalları ile ilgili uzman doktor olmaya hak kazanırlar. Daha sonrasında mesleklerinde ilerlemek adına yapacakları akademik kariyer ile de unvan kazanırlar.

Uzman Doktor Nasıl Olunur

Uzman Doktorların Çalışma Alanları

Uzman doktorlar hastanelerde, kliniklerde, kendi kliniklerinde ya da izinli kuruluşlarda görevlerini yerine getirebilirler.

Uzman Doktorlarda Olması Gereken Özellikler

  • Azimli olmaları,
  • El becerilerinin olması,
  • Hızlı olmaları ve çabuk karar vermeleri,
  • İletişim yönlerinin iyi olması ve kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleri,
  • Sabırlı, çok dikkatli, sorumluluk sahibi ve çalışkan olmaları gerekmektedir.

Uzman Doktorların Görevleri

Uzman doktorlar hasta geçmişini, hastanın özelliklerini ve şikâyetlerini inceleyerek koydukları teşhis ve tanı doğrultusunda gerekli tedavilerin uygulanmasını sağlamakla sorumludur.

Uzman Doktor Maaşları

Uzman doktorlar 3000-5000 TL maaş almaktadır. Özel kliniklerde ya da kendi kliniklerinde çalışmaları bu rakamların değişmesine neden olacaktır. Kendi ofisinde 5000 – 20000 TL aralığında rakamları aylık olarak kazanabilmektedirler.

1
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Furkan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Furkan
Ziyaretçi

Guzel