Meslekler

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur 2018

Son günlerde birçok kişinin başvurduğu konulardan birisi olan ‘’ Uzlaştırmacı ‘’ Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen, alternatif bir yöntem olarak hukuki süreçlerde bir nebzede olsa yükü hafifletmek adına davacı ve davalı olanların mahkeme süreçlerine başvurmadan arabulucu unvanına sahip uzlaştırmacılara yönlendirerek uzlaşmaya varmaları sağlanıyor. Bu sayede davacılar mahkeme salonlarına gelmeden sorunu çözme yolunda ilerleyebiliyor. Peki, 2018 uzlaştırmacı nasıl olunur?

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir?

Hukuk üzerine eğiti almış kişilerin Cumhuriyet savcısı tarafından onaylanması ile uzlaştırmacı olmaları yönünde hak tanınmaktadır. Avukatlık ya da hukuk fakültesi okumuş kişiler başvuruda bulunarak bu süreçte görev alabilirler.

Uzlaştırmacı nasıl olunur sorusuna ilaveten hukuk fakültesi eğitimi almamış ya da avukatlık eğitimi almamış kişiler de sürece dahil olabilirler. Ancak aranılan şartlar arasında Siyasi Bilimler, İktisat, Siyasal Bilgiler, İşletme gibi fakültelerden mezun olan kişilerin belirtilen derslerin en az iki tanesinden başarılı not almış olmaları ve mutlak suretle bu eğitimleri görmüş olmaları gerekiyor. Bu dersler; ceza hukuku, ceza mahkemesi hukuku, anayasa hukuku, borçlar hukuku, ticaret hukuku ve temel hukuk gibi derslerin görülmesi şartı aranmaktadır. Genel hükümler ve özel hükümler olmak üzere ceza hukukunda kısmi de olsa başarılı bir şekilde bu derslerden geçme şartı aranılmaktadır.

Direkt olarak 4 yıllık fakülte mezunu olmayıp 2 yıllık öğrenimden sonra dikey geçiş yöntemi ile üniversite eğitimini 4 yıllığa tamamlamış kişiler de bir üst paragrafta belirtilen derslerin en az 2 tanesini başarılı bir şekilde yeterli puan alarak tamamlamış olmaları neticesinde başvuruda bulunabilirler.

Uzlaştırmacı Olabilmek İçin Eğitim Şartı

Uzlaştırmacı olabilmek için ilgili bölümlerin fakültesini bitirmek ya da belli başlı derslerin görülmesi haricinde başvuru yapılmasından sonraki süreçte adaylar eğitime tabii tutulmaktadırlar. 12 saat uygulamalı eğitimin yanı sıra 36 saat de teorik eğitime tabi tutulmaktadır. Toplamda ise 48 saatlik eğitim süreci vardır.

Uzlaştırmacı Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de yeni bir meslek olarak kabul gören uzlaştırmacı mesleği beraberinde uzlaştırmacı ne kadar para kazanır şeklinde bazı sorular da cevap aramaktadır. Yapılan araştırmalara göre uzlaştırmacı maaşları dosya sayısına göre belirlenmektedir. Yapılan çalışma sonrasında her iki taraf için sunulan uzlaşma yöntemi iki taraflı kişi tarafında red edilmesi durumunda 150 TL gibi bir kazanç tek taraftan kesin kazanılmaktadır. Uzlaşma süreci başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda ancak sonuca varılamaması gibi durumlar söz konusu olduğunda 200 TL, her şey tamam uzlaşma başarılı, sonuca da varılır ise toplamda 400 TL gibi bir kazanç tek bir dosyadan sağlanmaktadır. Burada kazancın net bir şekilde hesaplaması için alınacak olan dosyaya göre kazanç farklılık göstermektedir. Uzlaştırmaya varılamaması, sonuca ulaştırılamaması veya tam olarak her konuda uzlaşılması gibi durumda her halükarda kazanç mümkün olmaktadır.

1 ay süresince toplamda 50 adet dosyayı 400 TL kazanılacak şekilde sonuçlandırmanız demek aylık 20000 TL kazanç demektir. Burada net rakamlar sizin dosya sayınıza göre değişkenlik gösterdiği gibi dosyanın durumu da kazancı belirlemektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir