Meslekler

Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Şuan ülkemizde en revaşta olan meslekler içerisinde yer alan uçak bakım teknisyenliği, çok fazla isteniyor olmasına rağmen hem çok zor hem de stresli bir hayatın kapılarını kişilere açmaktadır. Her ne kadar internet üzerinde özel eğitimler sonrasında kişilerin kolay bir şekilde uçak bakım teknisyeni olacağından söz edilse de, bu durum sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Çünkü, bunun için üniversite eğitimi alınması, çok zorlu bir süreçten geçilmesi ve kişisel olarak da bu mesleğe hazır olmanız gerekmektedir. Bunlardan birisi ülkemizde çok az kişinin alabildiği hava aracı bakım personeli lisans yönetmeliğine uygun eğitimler almaktır. Bu eğitim lisans düzeyinde verilmekte ve ne yazık ki bazı özel üniversitelerde ya da kısıtlı devlet üniversitelerinde verilmektedir.

Nasıl Uçak Bakım Teknisyeni Olunur?

Uçak bakım teknisyeni nasıl olunur sorusuna yanıt arayan kişilerin aslında doğrudan hava aracı bakım personeli lisans yönetmeliğini okuması gerekmektedir. Burada sadece eğitim sürecinden değil, hukuki olarak da ne gibi şartların bulunduğunun okunması gerekecektir. Ayrıca, burada bulunan bilgiler sayesinde, çizmek istediğiniz yol haritasına da karar vermiş olacaksınız. Buna ek olarak, eğitimlerde ve üniversite seçimlerindeki özel şartları tamamlayabilmek için, havacılık teknik liselerinden de mezun olma gibi bir şartı yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bunun dışında eğer havacılık lisesinden mezun olmamışsanız, sivil havacılık meslek yüksek okullarından birisini bitirmiş olmanız gerekmektedir. Buna bir örnek verecek olursak Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde yer alan sivil havacılık meslek yüksek okulundan söz edebiliriz.

Uçak Bakım Teknisyeni Lisansları

Uçak bakım teknisyeni nasıl olunur konusunda, kişilerin aldıkları eğitimlere göre farklı şekilde lisans diplomaları da verilmektedir. Buradaki lisanslama kategorileri ise şu şekildedir.

  • A kategorisi: Hat bakım mekanik teknisyeni
  • B Kategorisi: hava aracı mekanik bakım teknisyeni
  • B2 Kategorisi: Hava aracı aviyonik bakım teknisyeni
  • C Kategorisi: Hava aracı üs bakım mühendisi ya da teknisyeni

Lisanslama düzeyine göre kategoriler yukarıdaki gibidir. Bunun dışında da yabancı dilin büyük bir önem arz ettiğini bilmelisiniz. Eğer orta düzeyde bir ingilizce bilgisine sahipseniz, sizinle birlikte aynı şartlardan mezun olan kişilere göre birkaç adım daha ön planda olacak ve kariyeriniz daha hızlı gelişecektir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir