Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Toplum Destekli Polis Nasıl Olunur

Toplum Destekli Polis Nasıl Olunur

Toplum Destekli Polis; halk ile çift taraflı iletişim halinde pro aktif bir şekilde suçu önleyen Asayiş Şube Daire Başkanlığı’na bağlı bir şubedir. Peki Toplum Destekli Polis nasıl olunur? Toplum Destekli Polis nedir ve olmak isteyenler nasıl bir yol izlemelidir? Bu yazımızda bu soruların yanıtları verilecektir.

Toplum Destekli Polis olmak isteyen adayların öncelikle polis olması gerekir. Daha önce yazdığımız Polis Nasıl Olunur yazdığımız yazımızdan detaylı bilgileri alabilirsiniz; ancak kısaca bahsetmek gerekirse, liseden sonra PMYO sınavına girerek ya da üniversiteden sonra POMEM sınavına girerek polis olabilirsiniz. Bunların dışında da polis olma yolları bulunmaktadır. Ama en fazla buralardan alım yapıldığı için kısaca onlardan bahsettik. 

Polislik okulunu başarıyla bitiren adaylar polis olarak göreve başlarlar. Genellikle göreve ilk başlayan polisler Çevik Kuvvet’de göreve başlar. Mesleğin ilerleyen yıllarında istediği şubeye geçme şansı olur ama o da belli şartlara dayanmaktadır. Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü’nde çalışan polisler, sürekli vatandaşlarla iletişim halindedir. Suç meydana geldikten sonra değil, henüz ortaya çıkmadan engellemek için çalışmaktadır. Bunun için vatandaşların problemlerini dinler, şehirlerin güvenliğinin arttırılması için vatandaşla çözümler üretilir, vatandaşlara bilgilendirme toplantıları düzenlenir.

Toplum Destekli Polisler, çocuklarımızın ve gençlerimizin suça bulaşmaması ya da suçtan etkilenmemesi için de çalışmaktadır. Bu noktada polisler gençlere ve çocuklara en rahat ulaşacağı okullarda  belirli aralıklarla okul aile birliği ile toplanarak daha güvenli bir eğitim ortamının sağlanması için çalışır. Aynı zamanda sosyal etkinliklerin düzenlenmesinde kordinasyon görevini üstlenir ve vatandaşların bu etkinliklere gönüllü olarak katılımını sağlar.

Toplum Destekli Polis uygulaması AB–Türkiye Mali İşbirliği çerçevesinde ortaya çıkmıştır. Öncelikle bazı illerimizde pilot bölge olarak uygulanmış ve verimli olduğu anlaşılınca ülke geneline yayılmıştır. Toplum Destekli Polis ne yapar sorusunun cevabını yazımızda verdik. Bu şubede polis olmak isteyen adaylar henüz öğrenciyse sınavlarına iyi bir şekilde hazırlanıp Emniyet Genel Müdürlüğü’ne girdikten sonra gerekli şartları sağlayıp istediği şubede görev yapabilir. Polis maaşları 2016 yılı itibariyle 3500 TL’nin üzerindedir. Bu belli şartlara göre artmaktadır.

Toplum Destekli Polis Nasıl Olunur yazımızla ilgili merak ettiğiniz bütün soruları yorum atarak sorabilirsiniz!

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments