Faydalı Bilgiler

Tıraş Nasıl Olunur? Resimli Anlatım

Ergenlikle beraber hayatımıza giren sakal ve bıyıklarımızı yüzümüzü kesmeden nasıl tıraş edebiliriz bu yazımızda resimli olarak tıraş olmanın inceliklerini anlatacağız.

Öncelikle tıraş olmak için kullandığımız malzemelerin yani, tıraş bıçağı ve köpüğünün mutlaka kaliteli olmasına dikkat etmeliyiz. 3 jiletli tıraş bıçağı  olması en iyisidir. Köpüğün de sakalları ve bıyıkları tam anlamıyla yumuşatacak kalitede olması gerekir. Daha önce kullandığınız tıraş bıçağını kullanmayın yüzünüzü kesip cildinize zarar verebilirsiniz. Gerekli malzemelerimizi hazırladıktan sonra tıraşa geçebiliriz.

Sakalların ve Bıyığın Suyla Yumuşatılması

Rahat bir şekilde tıraş bıçağının kayması için yüzümüzü ılık suyla yıkamalıyız. Eğer vaktiniz varsa güzel bir duş alarak da bunu gerçekleştirebiliriz. Eğer bu yapılmazsa ve tıraş olurken soğuk su kullanılırsa yüzümüz hemen tahriş olur ve yara olmaya başlar hem de tıraş esnasında bıçak rahat bir şekilde kaymadığı için yüzümüzü keseriz.

Sakalların ve Bıyığın Köpüklenmesi

Suyla yüzümüzü her ne kadar yumuşatsakta tam olarak istediğimiz seviyeye gelmesi için ılık su ve tıraş köpüğünü sakallara ve bıyıklara yedirmeliyiz. Köpüğü  yüzümüde 3 – 5 dakika iyice köpürttükten sonra jilet bıçağını elimize alabiliriz.

Tıraş Bıçağının Kullanımına Dikkat

İlk kez tıraş olacağımız zaman tam olarak nasıl başlanır, hangi yöne doğru kesilir tam olarak bilemeyiz. Öncelikle dikkkat etmemiz gereken şey; tıraş bıçağıyla kılların çıktığı yöne doğru kesmeliyiz. Yani yukarıdan aşağıya doğru kesmeliyiz. Ama çenenin altı ve boynumuzu tıraş ederken aşağıdan yukarıya doğru tıraş olmalıyız.  Eğer bu şekilde kesmezsek yüzümüz tahriş olur ve kızarır. Bir de tıraş olurken kesinlikle hızlı hızlı işinizi bitirmeye çalışmayalım. Böyle durumlarda yüzde kesikler oluşur. Jiletle yüzümdeki kulları her kesişimizden sonra içini temizlemeliyiz. Bunu suya tutarak ya da lavaboya vurarak yapabiliriz. Sakal tıraşımız bitince son bir kez yüzümüzü kontrol etmeliyiz ve son kalan küçük kılları da kesmeliyiz. Artık sinek kaydı tıraşımızı olmuş bulunuyoruz.

Tıraş Sonrası

Tıraştan sonra yüzümüzü ılık suyla yıkayıp durulamalıyız. Sonrasında yüzünüze losyonumuzu sürerek tahrişe karşı korunup güzelce de kokabiliriz. Burada çok önemli bir nokta var. Türkiye’de halkın neredeyse tamamı losyon sürünce yanma varsa bunu güzel bir şeymiş gibi yorumlar ama eğer böyle bir yanma oluyorsa doğru tıraş olunmamış yüz tahriş olmuş demektir. Tıraşımız bitti arkadaşlar sorularınız varsa yorum atarak sorabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Öğrenmek istediğini sor...

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir