Meslekler

Tesisatçı Nasıl Olunur?

Tesisatçı her türlü yaşam alanının tesisat ihtiyaçlarının ve sorunlarının çözümünden sorumlu ve kendi alanında uzmanlaşmış kişilere denmektedir. Yaşa alanlarının olmazsa olmaz meslek grupları içerisinde tesisatçılar bulunur. Özellikle de su tesisatçıları hayatı kolaylaştıran çalışmalar ile insanların günlük yaşantılarına oldukça yardımcı olur. Su gibi elektrik tesisatı da kişilerin en fazla sorun yaşadığı konular içerisindedir. Elektrik tesisatı ve su tesisatı konusunda insanların zorluklar yaşaması, bu mesleğin de önemini gün geçtikçe arttırır. Peki, 2018 yılında tesisatçı nasıl olunur?

Tesisatçı Olmak İçin Gerekli Şartlar
Tesisatçı olmaya karar veren kişiler öncelikli olarak hangi tesisat dalında eğitim alacağına ve uzmanlaşacağına karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü tesisatçılık ısıtma, sıhhi, yangın, klima, havalandırma, doğalgaz, güneş enerjisi, asansör, havuz, mekanik, elektrik, iletişim ve aydınlatma gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Ve hepsini eğitimi, görevleri ve yeterlilikleri farklıdır. Su tesisatçısı olmak isteyen bir kişi sadece bu alanda eğitim alır. Ancak elektrik tesisatçısı olacak kişilerin aldıkları eğitim ise tamamen farklıdır. Kişilerin uzmanlaşmak istedikleri alanları en başından seçmeleri bu nedenle önemlidir.
Tesisatçı olmak isteyen kişiler Mesleki eğitim merkezlerinde mesleğin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2  yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise  1 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır. Pratik eğitim işletmelerde gerçekleştirilmekte olup, haftanın bir günü teorik eğitim mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Bu eğitimler sonucu tesisatçı belgesini almaya hak kazanılmış olmaktadır. Tesisat ile ilgili yan dallarda ise Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan kurslarda çeşitli yeterlilik belgeleri alınabilmektedir. Açılan iş yerlerinde çırak çalıştırılabilinmesi için ‘’ Usta Öğretici’’ belgesi alınması zorunludur.

Tesisatçılık Görev Tanımları
Tesisatçı görev tanımları olarak; açık ve kapalı alanda genellikle bina içinde ve inşaatlarda çalışırlar. Çalışma ortamı binanın her yeri olabilir. Çalışırken yaptıkları işin gereği olarak çevreyi kirletebilirler. Sıhhi tesisatçı çalışmalarında genellikle malzeme ve aletlerle ilgilidir. Zaman zaman yardımcılar ve iş sahipleri ile iletişime girebilir. Tesisatçılar uzman oldukları tesisat alanı ile ilgili her türlü tamir, bakım, onarım ve yenileme hizmetlerini sunmaktadırlar. Bununla birlikte daha yeni yapılan binaların tüm tesisat işlemlerini A’dan Z’ye tesisatçılar tarafından çizilen plan dâhilinde yapılmaktadır. Oldukça zor olan bu meslekte iş güvenliği oldukça önemli olduğundan dolayı her türlü güvenlik önlemlerinin mutlak suretle alınması gerekmektedir.

Tesisatçı Kazançları
Tesisatçılık mesleğinde kazançlar değişebilmektedir. Bu değişimde özellikle çalışılan tesisat alanı ve sunulan hizmetin kalitesi etki etmektedir. Gerekli eğitim ve belgelendirme faaliyetlerinden sonra, kamu ve özel sektörde iş bulma olanağı oldukça geniştir. Ayrıca, ustalık belgesi olanlar, kendi işyerlerini kurup çalışabilmektedirler. Birçok sektörde yoğun bir iş sahası bulunan tesisatçılık mesleği bu yönü ile iş bulma konusunda en rahat meslek kolları arasında yer almaktadır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir