Meslekler

Temizlikçi Nasıl Olunur?

Temizlikçi veya gündelikçi kelimesi her yerde aynı anlamı taşımıyor. Gündelikçi denince ilk akla gelenler, belli dönemlerde evlere temizliğe gelen kadınlar. Temizlikçiler bunun yanında çamaşır, ütü gibi bir çok ev işinini de yaparlar.

Bu meslek toplum gözünde prestij bakımından düşük gözükmesine rağmen çeşitli avantajlara da sahiptir. Genellikle çalışan kişilerin evlerine giden temizlikçiler, bütün gün  iyi olan ve genelde zengin evlerde çalıştıkları gibi, çoğunlukla plan ve programı da kendileri belirler. İşlerin sıralaması da genelde onların elindedir ve belirli bir süre geçtikten sonra aslında kendilerinin patronu olduklarını fark ederler.

Temizlik, ütü, cam silme vs aslında ağır işlerdir. Koltukları çekmek, halıları kaldırmak zahmet ve güç ister. Dolayısıyla bu işleri yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. En zoru ise evine gittiğiniz kişilerin huysuz, hatta kötü niyetli olmalarıdır. Bu konuda içinizin rahat etmenini isterseniz sadece belirli müşterilere hizmet veren Kalem gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Kalem’de ev temizliği hizmeti çok iyi, çünkü kimden duysam, hep memnun, yani iyi bir temizlik şirketi.

Bu işin zor yanlarından bir diğeri de kayıt dışılığın fazla olması. Ancak temizlikçi iseniz işin yasal boyutu ile pek ilgilenmezsiniz, öyle bile olsa aslında bu tür durumlar denetlenmeli ve sigorta yapılmalıdır.

Çocuk bakımı ile temizlikçi işi birbirine karıştırılmamalıdır. Bu arada, eğer anlattığım zorluklara rağmen temizlikçi olmaya niyetiniz varsa çevrenize bunu duyurmak, yani tanıtım yapmanın yanında. Özel şirketlerle anlaşarak (Kalem işte bunlardan biri. başvurmak için iş ortaklığı formunu kullanabilirsiniz) onların kadrolu elemanı da olabilirsiniz. Ancak her iki türlü de güvendiğiniz ve emin olduğunuz kişilerle çalışmanızda fayda var.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir