Meslekler, Öğretmen

Tarih Öğretmeni Nasıl Olunur?

tarih öğretmeni nasıl olunur

Tarih alanına meraklı öğrencilerin hayallerinden biri de Tarih Öğretmeni olmaktadır. Peki Tarih Öğretmeni nasıl olunur?

Öncelikle Tarih Öğretmeni adaylarının temel eğitimlerini tamamlaması gerekir. Bu süre zarfında sözel yeteneklerini geliştirmeleri, tarih hakkında bolca kitap okumaları ve araştırma yapmaları gerekir. Liseyi bitiren adayların önünde YGS ve LYS’den oluşan üniversite sınavları vardır. Adaylar bu sınavlarda sözel alandan sorumlu olacaklardır.

Tarih Öğretmeni olmak isteyenlerin ülkemizde tercih edebileceği 7 üniversite vardır. 2016 yılı itibariyle en düşük puana sahip Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (TS-2) 349 taban puanına sahiptir. İstanbul’da okumak isteyen adaylar sadece Marmara Üniversitesi’ni tercih edebilir. Buranın da taban puanı 2016 yılı itibariyle 401’dir. Yeterli puanı alıp bölümlerine yerleşen adayları 5 yıl sürecek bir eğitim beklemektedir. İsteyen ve gerekli şartları yerine getiren öğrenciler üniversitelerinde kalarak yüksek lisans yaparak öğretim görevlisi, doçent ve profesör olabilirler.

Üniversiteyi bitiren adaylar KPSS’ye girerek yeterli puanı alarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu olarak çalışabilir. Her yıl belirli düzeyde öğretmen alımı yapılmaktadır. Bazı yıllarda Tarih Öğretmeni az alınırken, bazı yıllar fazla alınmaktadır. Öğretmenler belli bir süre şark görevlerini yapmalarının ardından istedikleri bir bölgeye tayinini aldırabilir. Tarih Öğretmeni olduktan sonra liselerde idarecilik yapabilmektedir. 2017 yılı itibariyle Tarih Öğretmeni minimum maaşı 2600 TL’dir.

2
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
nasilolunureylul Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
eylul
Ziyaretçi
eylul

ataması kolaymı