Meslekler

Starbuck Bayisi Nasıl Olunur?

Dünyanın en büyük ve Türkiye’nin en çok sevilen kahve zinciri olarak bildiğimiz Starbucks markası, özellikle büyümesi ve her geçen gün de değerini arttıran bir firma olmasından dolayı dikkateleri üzerine çekmektedir. Şuan bakıldığı zaman birçok ülkede faaliyet göstermekte olduğu görülerecektir. Ancaj, gösteriş olduğu faaliyetlerin yanı sıra, hangi stratejik hamleler ile bayilik açtıkları da açık bir şekilde merak edilmektedir. Çünkü marka büyürken kimi zaman binlerce kişinin ziyaret etmiş olduğu alışveriş merkezlerini tercih ediyor, kimi zamanlarda ise, bir yol kenarında bayi açmayı tercih ediyor. Ayrıca, bu bayiliklerin nasıl alındığı konusu da ülkemizde binlerce kişi tarafından araştırılmaktadır. Starbucks bayisi nasıl olunur konusunda ise, internette yapılacak birçok araştırma çoğunlukla net bir sonuç vermeyecektir.

Nasıl Starbuck Bayisi Olunur?

Starbucks bayisi nasıl olunur konusunun detaylarına inmeden önce, ilgili firmanın büyüme stratejisinde herhangi bir franchise işleme yer verilmediğini belirtmemizde fayda vardır. Yani, firma herhangi bir yere şube açacağı zaman, bu bölgeden gelen başvuruları değil de, doğrudan ana merkeze bağlı olarak bir şube açmaktadırlar. Ancak, bu demek olmuyor ki, Starbucks üzerinden bir kazanç elde etmeniz mümkün değidlr. Bunun için yapmanız gereken tek şey Starbucks tarafından halka açık halde sunulan hisselerden almaktır. Hisse senetlerini doğrudan ulusal borsalardan alabiliyorsunuz. Bununla birlikte, Starbucks tarafından çalışanlara herhangi bir işçi sıfatı eklenmemekte, bunun yerine iş ortağı ismi kullanılmaktadır. Nedeni ise, çalışanlara verilmekte olunan hisse senetleridir.

Starbucks personeli olan kişiler, hem işe başladıkları andan itibaren hem de sonrasında belirli bir oranda hisse senedi alabiliyorlar. Hali hazırda yüksek maaş ile çalışan kişiler aynı zamanda almış oldukları bu hisse senetleri ile de halka açık halde olan şirketlerinde ortaklık elde etmiş oluyorlar. Bu da kişilerin Starbucks ile iş ortaklığı yapması anlamına gelmektedir. Son olarak konum açısından iyi bir işletmeniz olsa bile Starbucks a kiraya verme gibi bir durum her zaman söz konusu olmayacaktır. Nedeni ise bayilik açılmadan önce yetkili birçok kişinin gelerek bölgede inceleme yapması ve kendi algoritmasına göre verimlilik analizleri yaparak sonuç odaklı çalışmasıdır.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments