Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Spor Polisi Nasıl Olunur

spor polisi nasıl olunur
spor polisi nasıl olunur

2012 yılında kurulan Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü’nde çalışan polislere Spor Polisi denilmektedir. Peki Spor Polisi nasıl olunur?

Ülkemizdeki spor faaliyetlerinde holiganlıkların önüne geçilmesi amacıyla kurulan Spor Güvenliği Şubesi aktif olarak görev yapmaktadır. Özellikle futbol müsabakalarında yaralanma ve ölümle sonuçlanan olayların artması, son olarak da Galatasaray ile Beşiktaş Engelliler Basketbol takımları arasında oynanan maçta çıkan olaylar sonrasında 2012 yılında kurulmuştur.

Spor Polisi olmak isteyen adayların ilk olarak Emniyet Teşkilatına girmesi gerekir. Bunun için de farklı yollar bulunur. İsteyen adaylar direk lise bittikten sonra YGS sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra PMYO sınavına girebilir. Bu sınavdan başarılı olursa polis olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki 26 yaşından sonra bu sınava girilmesi mümkün değildir. Yaşı 30’u aşmamış 4 yıllık üniversite mezunu kişilerse POMEM’den polis olabilir. Sitemizde bulunan polis nasıl olunur yazısını okuyarak diğer polis olma yolları hakkında detaylı bilgisi edinilebilir.

Teşkilatta göreve başlayan polisler başlangıçta belirli şubelerde görev yaparlar. Bunlar; Çevik Kuvvet ve Karakoldur. Birkaç yıl görev yapan polis memurları daha sonra başka bir şubeye geçebilir. Eğer Spor Şube’ye geçmek isteyen polis memuru açık varsa ve sicili de iyiyse geçiş yapabilir. 2017 yılı itibariyle polislerin maaşı 4 bin TL’ye yaklaşmıştır. Bu maaş görev yapılan bölgeye, ek görevlere, taltif  ve kıdeme göre artmaktadır.

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments