Meslekler, Öğretmen

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Sözel bir öğretmenlik branşı olan Sosyal Bilgiler Öğretmeni nasıl olunur? Öğretmen olmak isteyen adayların nasıl bir yol izlemesi gerekir bu yazıda açıklanacaktır.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni olmak isteyen adayların öncelikle on iki yıl sürecek temel eğitimlerini tamamlaması gerekir; ancak unutulmamalıdır ki Sosyal Bilgiler, sözel bir alan olduğu için lise biri tamamlayan öğrenciler eğitimlerine sözel alanda devam etmelidir. Lise son sınıfta YGS ve LYS’ye girilmelidir. Bu sınavlarda  YGS 3-4, TS 1-2 puan türleri, sözel puanı temsil eder. Öğretmen olacak adayların bu puanlarının yüksek olması gerekir. Sınava hazırlık sürecinde adayların Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Edebiyat gibi ders branşlarından yüksek net yapması gerekecektir. 2016 yılında Bartın Üniversitesi 331 taban puanıyla öğrenci alımını tamamladı.

Üniversiteye başarıyla yerleşen adayların Eğitim Fakültelerinde 4 yıl sürecek bir eğitim alacaklardır. Bu eğitimlerinin ardından KPSS’ye giren Sosyal Bilgiler Öğretmeni adayları o yıl içerisinde açılan kontejyana girmeye hak kazanması durumunda ataması gerçekleşir. Öğretmen olmaya hak kazanan adaylar açık olan okullara tercihini yapar. Sosyal Bilgiler alanında öğretmen olmak isteyen adayların Coğrafya ve Tarih alanını sevmesi gerekir. Sosyal Bilgiler Öğretmeni maaşı minimum 2.635 TL’dir; ancak bu ücret ek derslerle, hizmet yılıyla, şark görevi tazminatıyla artmaktadır.

10
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
DefneTugbaTahirirSosyal öğretmeni olmak isteyen BartınlıIrem Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İrem
Ziyaretçi
İrem

Ben daha 7. Sınıfa gidiyorum da hangi liseyi okumam gerekli sözel olmam için… ve kaç puanla.

Irem
Ziyaretçi
Irem

Merhaba ben 8.sinif öğrencisiyim teog tan kaç puan alıp da hangi liseye gitmem lazım ayrıntılı bi şekilde açıkla rsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Sosyal öğretmeni olmak isteyen Bartınlı
Ziyaretçi
Sosyal öğretmeni olmak isteyen Bartınlı

Peki ben ilk teogdan 340 gibi bir puan aldım ikinci teogdan ise 410 gibi birpuan aldım ve istedigim liseye gidersem olabilrmi ve aynı sey üniversite içinde geçerlimi ?

Tahirir
Ziyaretçi
Tahirir

Lisede sözelimi yoksa eşit ağırlığımı seçelim

Tugba
Ziyaretçi
Tugba

Ben bu yıl ibrahim çeçen sosyal bilgiler öğretmenliği kazandim. Sorunsuz atanmam için kaç puan almam gerekiyor acaba

Defne
Ziyaretçi
Defne

Ben 6. Sınıf tayin ve dersi çok seviyorum . Ts nedir

Defne
Ziyaretçi
Defne

Ben daha 6. Sınıf tayin dersi çok seviyorum . Ama hangi lise ve üniversiteye gidicem