Meslekler

Sihirbaz Nasıl Olunur?

İnsanlık geçmişi incelendiği zaman, bireylerin en çok yerine getirdiği ve en eski mesleklerden birisi olarak sihirbazlık karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde de hala yüzlerce hatta binlerce kişinin icra etmiş olduğu sihirbazlık mesleği, geçmiş dönemlerde de yine sihirbazlık ya da hokkabazlık isimleri ile bilinmekteydi. Aslında bilineceği gibi sihir diye bir şey bulunmamaktadır. Ancak, sihirbaz olarak nitelendirilen kişiler el çabukluğu ile işlerini yerine getirmeleri, burada kendilerine ayrı bir özellik ortaya koymuş durumdadır. Sihirbaz nasıl olunur sorusuna geçmeden önce, en çok ilgi gören gösterilerden söz etmek doğru olacaktır. Örneğin, ülkemizde ve dünya genelinde sergilenen sihirbazlık gösterilerine bakıldığı zaman, şapkadan tavşan ya da güvercin çıkarma ile insanları ikiye bölmenin çok fazla ilgi duyduğundan söz edebiliriz.

Nasıl Sihirbaz Olunur?

Sihirbaz nasıl olunur konusu için öncelikli olarak özel bir eğitim almaya gerek olmadığından söz edebiliriz. Her ne kadar bazı kurslara yer veriliyor olsa da, burada kişiler kendi çabaları ile de kolayca hokkabazlık yapabilecektir. Sihirbazlık konusunda izlenebilecek yol haritasını ise şu şekilde özetleyebiliriz.

  1. Öncelikli olarak sihirbazlık konusunda kısa bir teorik açıklama araştırmalı, sonrasında da internet üzerinde kısa sürede bulabileceğiniz eğitim videolarını izlemelisiniz.
  2. Sihirbazlık eğitimleri kadar özel püf noktaların anlatıldığı videoları da izleyebilirsiniz.
  3. En etkili yöntem ise işi mutfağında öğrenmektir. Yani, bir sihirbazın yanında eğitim alarak da doğrudan işi öğrenmiş olabilirsiniz.

Çok meşakkatli bir meslek olmasına rağmen bu üç madde ile sihirbaz nasıl olunur sorusunu kısaca yanıtlayabiliriz. Ancak, işi öğrenmek ya da el çabukluğunuzu gelitşirmek kadar, iyi bir hitap yeteneğine de sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü siz sahnedeyken size izleyen kişilerin dikkatini sürekli olarak sizde tutmalı ya da dikkatleri bir anda farklı bir yöne çevirerek, doğrudan el çabukluğunuzu konuşturmanız gerekmektedir. Bunun için de Pratik yapmalı, sahne sanatları hakkında da araştırma yapmanız gerekmektedir. Büyük kitlelere hitap etmeden önce yakın çevrenize de hitap etmek etkili olacaktır. Son olarak, insanların sihirbazlardan sürekli olarak gördükleri oyunlara eklemeler yapmalı onları şaşırtmalı ya da doğrudan kendi geliştiridğiniz oyunları sergilemelisiniz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments