Meslekler

Sigortacı Nasıl Olunur 2018?

Sigortacı genel olarak belirli bir komisyon karşılığında çeşitli mal ve hizmetlerin sigortalanma işlerinde aracılık eden kişilere denmektedir. Günümüzde insanların eşyaları oldukça değerlidir. Çünkü yüksek ücretler ödenerek sahip olunan mallar her türlü tehlikeden korunmak istenir. Günlük hayatta her türlü olumsuzluk ile karşılaşma ihtimali oldukça fazladır. Tehlikelerin önünde engel olmak zor olduğu için, malların sigortalanması ortaya çıkar. Bu sayede de yaşanılan olumsuzluktan kişilerin etkilenmesi en az seviyeye iner. Sigortalatma işlemlerinin önemli bir hal alması ile birlikte kişilerin meslek tercihlerinde de sigortacı büyük bir yer tutar. Peki, 2018 yılında sigortacı nasıl olunur?

Sigortacı Olmak İçin Gerekli Şartlar
Sigortacı olmaya karar veren insanlar bu mesleğin yeterliliklerine ve eğitim şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının sigortacılık bölümünde verilmekteydi. Ancak bu bölüm adının Bankacılık ve Sigortacılık olarak değişmesi sebebiyle, sadece sigortacılık adı altında eğitim verilmemektedir. Meslek yüksekokullarının Sigortacılık Bölümü eğitim süresi 2 yıldır. Sunulan bu eğitimde 2. Sınıfın 2. Döneminde 4 aylık bir staj süresi bulunmaktadır. Staj sayesinde mesleğin karşılaştığı pratik sorunlar ve çalışma prensipleri de kişilere öğretilmeye çalışılır. Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Sigortacılık” ön lisans diploması verilir. Sigortacılık mesleğini yapmak isteyenler; sayısal düşünme gücü, sayısal işlemlerde başarılı olma, insanları olumlu etkileyebilme, ekip ruhuna sahip, büro işlerinden hoşlanan, hareketli ve hızlı çalışma temposunu seven ve sosyal anlamda başarılı kişiler olması gerekmektedir. Bu özelliğe sahip kişiler sigortacı işi için başvurarak; kendini gerçekleştirebileceği bir iş olanağına sahip olur.

Sigortacı Görev Tanımları

Sigortacıların çalıştıkları sigorta şirketleri, belirli ve düzenli pirim ödeyen kişilere, emekli olduklarında sigorta primleri oranında maaş bağlanmak ve hastalık, kaza gibi çeşitli durumlarda kişilerin zararlarını karşılayarak onlara destek olan kuruşlardır. Bu kuruluşlarda çalışan sigortacılar, ölüm, hastalık, kaza, yangın, hırsızlık, emeklilik vb. risklere kendini güvende hissetmek isteyen kişileri belirlemekle görevlidirler. Bunu sağlamak amacıyla vatandaşlara sigorta hizmetleri hakkında bilgi vererek onları bu hizmetlerden yararlanmasını sağlamak için güdülemektedir. Müşterinin ihtiyaçlarını belirler, ürün tanıtımı yapar. Sigorta yaptırmak isteyen müşterinin işlemlerini yapar, sigorta primlerini belirler. Müşteri dosyası oluşturur ve primlerin ödenmesini sağlar. Kısacası her türlü görevden sorumludur.

Sigortacı Kazançları

Genel olarak Sigortacılık eğitimi görmüş meslek erbabı çalıştığı sigorta acentesinin iştigal konusuna göre Sigorta Satış Temsilcisi ya da Sigorta Temsilcisi olarak çakışmaktadırlar. Özellikle meslek liselerinde kendi alanından mezunlara da iş alanı sunan sigorta sektöründe, kalifiye eleman ihtiyacı çok fazladır. Bu alanda çalışmak isteyenlerin işsiz kalma riski yok denecek kadar azdır. Sigortacılık çalışanları kendi işlerini de açma hakkına sahiptirler. Sigortacılık elamanları ilk işe başlanıldığında asgari ücret üzerinden bir kazanç durumları bulunmaktadır. Tecrübe kazandıkça ve başarı sağladıkça kazanç 3 katına kadar artış göstermektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir