Hastalıklar

Şeker Hastası Nasıl Olunur

şeker hastası nasıl olunur

Şeker hastalığı (diyabet) hayat boyu süren ve sizleri hiçbir şekilde bırakmayan bir kronik hastalık türüdür. Vücutta ki kan şekerini dengelemek adına çalışan pankreas, insülin ismi verilen hormonu üretmektedir. Bu hormon dengesiz ve yoğun bir şekilde üretilmeye başlandığı vakit beklenmedik vücut form değişiklikleri gözlemlenmeye başlar.

Şeker hastalığının temel sebepleri şu şekilde gözlemlenebilmektedir;

  • Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeteri miktarda insülin üretemez.
  • Hücreler, var olan insülin üretimine cevap vermemektedir.

Şeker hastalarında kan seviyesi miktarı oldukça yüksektir. Vücutlarında yer alan glikoz miktarının bu yüksekliği ayrıca kas, yağ ve karaciğer hücrelerine enerji taşıyamamaktadır.

Yiyeceklerin sindirilmesi esnasında bazı değişimler mevcut olabilir;

  • Kan şekeri olarak adlandırılan glikoz, bir şeker kan dolaşımına girmektedir. Bu da vücutta yer alan enerji üremesini sağlayan bir yakıt kaynağı olarak bilinmektedir.
  • Pankreas, belirtildiği gibi “insülin” üretimi sağlamaktadır. Glikozu kan dolaşımından alır ve kaslara, yağ dokularına, karaciğerlere yakıt gibi taşır.

Bu değişimlerde herhangi bir aksama yaşanırsa, yani “glikoz” hücresi kaslara veya diğer alanlara giremeyip, kanda dolaşmaya başlarsa kan şekeri beklenmedik miktarda yükselmeye başlar. Bu da temel olarak bir kan şekeri hastalığını ortaya çıkartır.

Bir diğer durum ise gizli şeker hastalığı! Kan şekeri 100 ila 125 mg / dl arasında olan değer olarak bilinmektedir. Açken 126 mg /dl üzerinde olan bir şeker ölçümü yapılırsa, bu kişiler için “gizli şeker hastalığı” teşhisi koymak fazlası ile doğru olacaktır.

Öğrenmek istediğini sor...

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir