Meslekler

Reklamcı Nasıl Olunur

Türkiye’nin ve dünyanın hemen hemen her yerinde elit meslekler arasında reklamcılık yer alır. Peki ülkemizde reklamcı olmak isteyen gençler nasıl bir yol izlemelidir?

Türkiye’de reklam sektöründe şu anda alaylılar ve iletişim fakültesi mezunu olanlar olarak ayırabiliriz. Yaklaşık olarak son 10 – 15 yılda ülkemizdeki Reklamcılık ve Halkla İlişikler ve Reklamcılık bölümleri yaygınlaştığı için meslekte çok fazla alaylı ve farklı bölümlerden mezun kişilerden oluşmaktadır. Reklamcı olmak isteyen adaylar iletişim fakültelerinden mezun olursa güzel olur ancak; kesinlikle okumalıdır diye de bir zorunluluk yoktur. Yaratıcı, yetenekli olduktan sonra gene reklam ajanslarında iş bulunur.

Reklam ajansları içinde yaratıcı, prodüksiyon, müşteri temsilciliği gibi böşümleri barındırır. Yaratıcı bölümde; reklam yazarları, sanat yönetmenleri ve onların grup liderleri ve yaratıcı yönetmenleri bulunur. Yaratıclığına güvenen adaylar ajansın bu kısmında çalışabilir. Prodüksiyon bölümüyse senaryo yazıldıktan sonra çekim aşamasına gelen işin prodüksiyon kısmıyla ilgilenir. Yönetmenlerle, yapım şirketleriyle, oyuncularla iletişimi bu bölüm kurar. Müşteri temsilcileriyse; ajans- marka arasındaki iletişimi sağlar.

Reklamcı olmak isteyen adaylar her yerde görüp, duyabileceğiniz üzere gerçekten okumalı, okumalı ve gene merakla okumalıdır. Farklı yaşam tarzlarını ve kültürleri tanımalıdır. İçinde her zaman bir merak ve heyecan olmalıdır. Bunun yanında yaz aylarında bir reklam ajansında staj yaparak deneyim kazanabilirler. Şu an sektörde staj yapmadan işe başlamak imkansıza yakın bir şeydir. Mutlaka okul bitmeden staj yapılmalı yoksa okul bittikten sonra ücret almadan staj yapmak insana zor gelebilir. Reklamcılık yapmak isteyen adaylar sektörün önde gelen ajanslarından olan; TBWA, Blab, Güzel Sanatlar, Havas Worldwide, Alice BBDO, Alametifarika, Wanda Dijital gibi yerlerde stajını yapabilir.

Sektöre girmek isteyen gençlerin merak ettiği bir diğer soruysa meslekteki maaş ortalamaları doğal olarak. Şu an sektöre yeni girmiş bir kişi stajyerlik dönemini atlattıktan sonra asgari ücretin 300 – 400 tl fazlasıyla işe başlayabilir. Bu ajansa göre biraz daha artmakla birlitke sektör ortalaması bu şekildedir. Ancak ilerleyen yıllarda örneğin 5 yıllık deneyimli bir çalışan günümüz maaşına göre 4000 TL den fazla maaş alır. Ajansın içindeki görevi yükselen kişinin maaşı da otomatik olarak artacaktır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir