Meslekler

Reklam / Metin Yazarı Nasıl Olunur

Ülkemizde metin yazarı olarak dünyadaysa ”copywriter” olarak da bilinen ve son yıllarda popülaritesi artan reklam yazarı nasıl olunur? Reklam yazarı olmak isteyen gençler nasıl bir yol izlemelidir?

Aslında metin yazarı ve reklam yazarı çalışma alanı birbirine çok benzemekle birlikte yaptıkları iş bakımından birbirinden ayrışmaktadırlar. Metin yazarları dergilerde ve web sitelerinde içerik hazırlayan kişilerken reklam yazarları ajansların yaratıcı departmanında çalışan reklam fikrini bulan, onu yoğurup bir kampanyaya dönüştüren kişilerdir. Metin yazarı ya da reklam yazarı olmak isteyen kişiler kendi kişisel özelliklerini iyice tanıdıktan sonra ilerleyeceği alanı belirleyebilir.

Reklam / Metin yazarı olmak için herhangi bir okulun bitirilmesi zorunlu değildir. Kalemi kuvvetli ve yaratıcı olan herkes bu mesleği yapabilir. Ama teorik olarak kendini geliştirmek ve diğer adayların bir adım önünde olmak isteyen adaylar Reklamcılık, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümlerini okuyabilir. Başta da belirttiğimiz gibi bu bölümlerin okunması zorunlu değildir. Hiçbir ajans kişinin diplomasına bakmaz. Önemli olan ne kadar iyi iş yaptığınızdır. Günün sonunda gerekli fikri buluyorsanız üstünüzdeki kişiler için sıkıntı yoktur. Bu nedenle reklam / metin yazarı olmak isteyen kişiler bolca kitap okuyarak her alanda biraz da olsa bilgi sahibi olsunlar. Bununla birlikte sosyal faaliyetlerden geri kalmasınlar. Tiyatro, sinema, sergi, konserlere giderek sosyalleşip farklılıklara açık olsunlar. Toplumdaki farklı sosyokültürel alandaki insanların yaşam biçimini tanımak için ne yapılması gerekiyorsa onun için çalışılmalıdır. İnsan bilmediği, tanımadığı, onların duygularını hissedemediği insanlar için ne bir metin ne de reklam fikri bulabilir.

İlk işe başladığını yerler gerçekten çok önemli. Çünkü bu mesleklerde usta-çırak ilişkisi şeklinde işler yürür. Ustanız ne kadar iyi olursa o kadar çok şey öğrenirsiniz. Baltınız ki çalıştığınız yer zaman geçmesine rağmen size bir şey katmıyor. Fazla vakit geçmeden yeni bir işe aramaya başlasanız iyi olur. Bir de gün gelecek para ve iş /ortam kalitesi arasında seçim yapmak zorunda kalabileceksiniz. Tabii ki de terciğiniz iş / ortam kalitesinden yana olsun. 100 tl için daha kötü bir ajansa / dergiye gitmeyin.

Maaş konusunda başlangıçta çok da iç açıcı miktarla söylemek hayalperestlik olur. Mevcut asgari ücretin biraz daha üzerinde işe başlarsınız. Yıllar geçtikçe deneyim ve portfolyonüz çerçevesinde maaşınız da artma olur. Bir de bu meslekler devlet memurluğu gibi saatleri ve günü belli meslekler değildir. 1 ay boyunca her gün mesaiye kalabilir, gece yarılarında evinize gidebilirsiniz. Eğer bunları kaldıramayacaksanız hiç bu mesleğe girmemek en iyisi olur.

 

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir