Meslekler

Pedagog Nasıl Olunur?

Son dönemlerde çok fazla duymaya başladığımız pedagog kelimesi, bilimsel olarak çocuk davranışları, çocuk terbiyesi ve çocukların psikolojik yapılarını incelemekte olan bir bilim dalıdır. Çocuklarda normal dışı herhangi bir durum tespit edildiği zaman ailelerin genellikle ziyaret etmiş oldukları psikolog, pedagog ya da psikiyatri uzmanları, yapılan davranışların Kabul edilebilir olup olmadığı başta olmak üzere, bunların nedenleri ve nasıl sonuçlanacağı konuları ile doğrudan ilgilenmektedirler. Daha sağlam bir temel oluşturmak adına ailelerin de çocuklarının bu süreçlerinde yanlarında olması ve uzman bir destek alması sağlıklı olacaktır. Çocukların gelişimi ile ilgili doğrudan bağlı olmasından dolayı birçok kişi pedagog nasıl olunur gibi araştırmalara da çokça kez yer vermektedir.

Nasıl Pedagog Olunur?

Pedagog nasıl olunur konusunda, kişilerin bildikleri en büyük yanlış, pedagogların birer doktor olmasıdır. Bu gerçek dışı bir ifadedir. Çünkü, pedagogların neredeyse tamamı, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunudur. Genç bireylerin hayalindeki bir bölüm olmasının yanı sıra iş olanaklarının fazla olmasından dolayı puanlarının yüksek olduğu da bilinmektedir. Ancak iyi bir çalışma programı hazırlayarak bu durum imkansız olmayacaktır. Eğer bu bölümü kazanır, eğitim hayatınızı başarılı bir şekilde tamamlar ve sonrasında da pedagoji ismi verilen bir formasyon eğitimini tamamlar iseniz, sizler de bir pedagog ünvanı alabilirsiniz. Alınacak olan formasyon eğitimi ile birlikte ise, pedagog adayları iş hayatlarında sadece çocuklar ile ilgilenmeyeceği, aslında aile yaşamı okul düzeni ve toplumsal konuılar gibi birçok farklı durumun söz konusu olduğu anlaşılacaktır.

Pedagoji formasyonunu tamamlayan ya da doğrudan pedagog olarak çalışmak isteyen kişilerin, zorlu bir staj dönemi de bulunmaktadır. Bu staj sürecinde genellikle uzman pedagoglar eşliğinde incelemelere katılacak ve pedagog onayı olması durumunda da stajınızı tamamlamış olacaksınız. Mesleki hayatta ise, yapılan açıklamalara göre birçok farklı vaka ile karşılaşılacağı, bunmların kimisinin yıllar süren bir süreç sonrasında sonuçlanacağı, kiminin ise psikiyatri uzmanları eşliğinde devam edileceği bilinmektedir. Bundan dolayı pedagog olduğunuzda sadece zorlu çocuklar ile değil, kaygıları olan ve gerçekten profesyonel bir desteğe ihtiyacı olan çocuklara yardım etmiş de olacaksınız.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments