Meslekler

Oyuncu Nasıl Olunur?

Oyuncu Nasıl Olunur?

Bugün oyunculara duyulan sevgi ve kazandıkları paralar nedeniyle pek çok genç oyuncu olmak istiyor. Oyuncu olmak bu kadar kolay mı, nasıl oyuncu olunur? Bu konu üzerinde biraz durmak gerekiyor.

Öncelikle oyuncu olmak şöhret ve para sahibi olmak için yapılmaması gereken bir meslektir. Gerçekten oyuncu olmak isteyen bir kişi bu alanda ilerlemek ve adından başarı ile söz ettirmek gayesi içerisinde olmalıdır. Oyuncu olmak zorlu bir süreçtir. Oyuncu olabilmek için pek çok faktörün bir arada olması gerekir .Örneğin oyunculuk için yeteneğinizi olmalı, gerekli eğitimleri alabilmek için zamanınız ve maddi imkanınız olmalı, sabırlı olmalısınız ve biraz da şansınız yaver gitmeli. Ünlü ve başarılı tiyatrocuların pek çoğu kendi tiyatro akademilerini kurdular ve burada oyunculuk eğitimi vermeye başladılar. Oyuncu olmak istiyorsanız tecrübeli bir tiyatro sanatçısının eğitim verdiği bir okula kaydolabilirsiniz.

Önce Eğitim

Tiyatro ve dizi oyunculuğu birbirinden farklı alanlardır. Öncelikle hangi alanda ilerlemek ve başarılı olmak istediğinize karar vermelisiniz. Her ikisini bir arada istemediniz de mümkün tabii ki. Oyunculuk oldukça özveri ve sabır isteyen bir meslektir. Televizyonda ve sinemada gördüğünüz oyuncular yoğun çalışma tempoları ile bu başarıları elde ediyorlar. Sizi bekleyen zorlukları bilerek bu yola girmenizde fayda var. Oyuncu olmak için atılacak adımlardan bir tanesi, üniversitelerin konservatuar bölümlerini bitirerek mesleğe başlamanızdır. Bu şekilde oyuncu olmak isteyen adaylar okul hayatları boyunca pek çok başarılı hoca ve tiyatrocu ile tanışma imkanı bulabilirler. Konservatuar okumak için fırsatı olmayan kişiler ise özel olarak eğitim alabilecekleri tiyatro ve oyunculuk okullarından faydalanabilirler. Oyuncu olmak isteyen adayın hiçbir oyunculuk eğitimi almadan bu hayalini gerçekleştirilmesi oldukça zordur. Bugün en başarılı sayılan oyuncuların bile eğitimlerinin hala devam ettiğini kabul ettiklerini unutmayalım.

oyuncu nasıl olunur
oyuncu nasıl olunur

Gerekli oyunculuk eğitimlerini de tamamladıktan sonra başarılı ve güvenilir bir ajansa kayıt yaptırmanız gerekmektedir. İşin bu konusunda biraz dikkatli olmanız gerekiyor çünkü oyuncu olmak isteyen insan sayısının artmasıyla birlikte oyuncu yapacağını vaadeden ajansların sayısı da oldukça artmış durumda. Ajanslar kayıt ücreti başlığı adı altında sizden bir miktar para alarak geçimlerini sağlıyorlar ve oyuncu olmak konusunda size hiçbir yardımda bulunmuyorlar. Güvenilir bir ajansa kayıt yaptırdıktan sonra girişken ve oyuncu olma konusundaki çabalarınızı belli eden bir tutumunuz olmalı. Size verilen figüranlık ve yan rolleri içtenlikle kabul etmeli ve elinizden gelen başarıyı sergilemeye çalışmalısınız. İnanılmaz bir şansınız olmadığı sürece bir anda keşfedilip dizi ve sinemaları başrol oyuncusu olmayı beklememelisiniz. Oyuncu olmak çok çalışmayı, girişken olmayı ve sabrı gerektirir. Yeteneğinizle eğitiminiz varsa ve oyuncu olmayı gerçekten istiyorsanız sabırla geleceğiniz için çalışın ve amacınızdan vazgeçmeyin. Bugün herkesin tanıdığı ve sevdiği pek çok oyuncunun eskiden çok daha başka meslekler yaptıklarını ve oyunculuğa figüranlıkla başladıklarını unutmayın.

Kendinizi Donatın

Son olarak bilgi birikimi ve eğitiminin yanı sıra hobileriniz ve farklı alanlardaki yetenekleriniz de oyunculuk konusunda işinize yarayabilir. Örneğin at binmeyi biliyorsanız ya da piyano çalabiliyorsanız bu tip bir karakterin arandığı bir rol için size teklif gelebilir. Yalnızca hak edenler oyuncu olmayı başarabilecekler bu neden siz olmayasınız…

2
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
nasilolunurZeroo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Zeroo
Ziyaretçi
Zeroo

Güvenilir ajans olarak öneriniz var mı ?