Meslekler

Otobüs Sürücüsü Kaptanı Nasıl Olunur?

Kaptan, bir yerden bir yere otobüsle seyahat etmek isteyen insanları konforlu ve güvenli bir şekilde gitme istedikleri yere ulaştırmada birinci derecede sorumlu kişidir. Otobüs kaptanlığı özellikle erkekler tarafından son derece tercih edilen bir iştir. Bu nedenle de erkekler otobüs kaptanlığına büyük bir ilgi göstererek; bu iş için aranan şartları merak eder. İnsanları sorunsuz bir şekilde taşımak isteyen kişiler için en özveri gereken işlerin başında gelir. Peki, 2018-2019 yılında Otobüs Kaptanı nasıl olunur?

Kaptan Olmak İçin Gerekli Şartlar
Kaptan olmaya karar veren insanlar bu mesleğin yeterliliklerine ve eğitim şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Kaptan olabilmek için, meslek yüksek okullarının ” Otobüs Kaptanlığı ” bölümünden eğitim alınabilinmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı sürücü kurslarında, 507 Sayılı kanun gereğince kurulmuş bulunan, şoförler ve otomobilciler, dolmuş veya otobüsçüler ihtisas odalarınca düzenlenen ticari taşıt kullanma eğitimi kurslarında da bu imkân sunulmaktadır.

Özel sürücü kurslarında E sınıfı ehliyet alma koşulu olarak; en az ilkokul mezunu olmak ve 23 yaşından gün almış olma şartı aranmaktadır. Ticari taşıt kullanma belgesi alabilmek için ise ihtisas odasının üyesi ya da 5590 Sayılı kanuna tabi sanayi ve ticaret odalarının üyesi olmak veya üyelerin yanında çalışıyor olmak şartı aranmaktadır. “Otobüs Kaptanlığı ve Karayolu Ulaşımı ve Trafik ” ön lisans programlarında eğitim görebilmek için lise mezunu olmak gerekmektedir. Yükseköğretim programında mesleğin eğitim süresi 2 senedir.

Özel sürücü kurslarında E sınıfı ehliyet alma süresi ise 2 aydır. Bu sürenin yaklaşık 5 haftalık kısmında trafik, motor, ilk yardım dersleri teorik olarak öğretilmekte, kalan 3 haftada ise uygulamalı olarak otobüs kullanılması öğretilmektedir. Ticari taşıt kullanma eğitiminin süresi 50 saattir. Tüm eğitimlerin pratik ve teorik olarak sunulması, kişilerin kaptan olma yeterliliğini gözleme konusunda son derece önemli bir etmen oluşturur. Eğitimini başarı ile tamamlayanlar “Otobüs Kaptanlığı ön lisans diploması” sunulmaktadır. Diploma almaya hak kazanan kişiler artık mesleğin icra edilmesinde de önemli bir adım atmış olur.

Kaptanların Görev Tanımları
Kaptanların görev tanımları ise şu şekildedir; Yolculuğa başlamanda önce seyahat listelerini alarak kontrol etmektedirler. Otobüse kullandıkları sürece tüm trafik kurallarına harfiyen uymakla yükümlüdürler. İndirilmesinde sorun yaşanmayacak noktalarda yolcuların indirilmesini ve alınmasını sağlamaktadır. Otobüsün bakımının tam ve eksiksiz yapılmasını sağlamakla yükümlüdürler. Otobüste bulunan diğer personellerin verimli çalışmasını sağlar ve aralarındaki organizasyonu sağlar. İhtiyaç halinde ilkyardım hizmeti sunmakla görevlidirler. Ülkelerarası veya şehirlerarası otobüs işleten firmalarda, kamu sektöründe ve turizm işletmelerinde ücret karşılığı çalışabilmektedirler. Kendi otobüsleriyle bir otobüs işletmesine bağlı olarak çalışabilirler. Özel sürücü kurslarında eğitici olarak görev yapabilirler. Servis taşımacılığı şirketi kurabilir veya bu şirketlerde şoför olarak görev yapabilirler.

Kaptanların Kazançları
Kaptan kazançları bağlı oldukları firmanın büyüklüğüne, seferlerin yurtiçinde veya yurtdışında olmasına göre değişmektedir. Başlangıç ücret asgari ücret düzeyinden başlayabilmesine rağmen, şoförün başarısına, yabancı dil bilgisine ve yurtdışında uzak yollarda görev yapabilmesine bağlı olarak artmaktadır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir