Polis Nasıl Olunur

Ortaokuldan Sonra Polis Nasıl Olunur

Sitemizde polislik konularına ilkokul ve ortaokul öğrencilerinden yoğun olarak gelen Ortaokuldan Sonra Polis Nasıl Olunur? sorularına yanıt vermek amacıyla bu yazıyı hazırladık. İlkokulda ve ortaokulda okuyan öğrenci kardeşlerimiz dikkatle okusunlar ve eğitim ve günlük hayatlarını ona göre devam ettirsinler.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olmak için önünüze hayat boyu birçok fırsat çıkacak öncelikle bunu bilmeniz gerekir. Yani bir fırsatı kaçırırsanız diğer bir fırsatı değerlendirmek için önünüzde zaman olacak.  Önceki yıllarda Emniyet, ortaokulu bitiren öğrencileri puanına ve mülakata göre Polis Kolejlerine almaktaydı; ancak daha sonra bu kolejler kapatıldı ve öğrenci alımları durduruldu. Yani ortaokulu bitiren bir öğrencinin polislik okulunda okuma yolu kapatıldı. Ama bu demek değil ki polis olma yolu tamamen kapandı! Ortaokuldan sonra liseye geçen polis adayı öğrenciler Üniversite sınavından yeterli puanı alırsa ve mülakatlarda başarılı olursa polis olabilir. Liseden sonra olamazsa ya da daha sonra olmak isterse üniversiteden mezun olduktan sonra da polisliğe başvurabilir.

Ama bu yazımızda özellikle üzerinde durmak istediğimiz nokta; ”Polis olmak isteyen öğrencilerin nasıl bir hayat sürmesi gerektiği. ” Evet arkadaşlar, polis olmak isteyen adayları 3 zorlu sınav, mülakat beklemekle birlikte sicilinin de temiz olması gereklidir. Kolunuzda olabilecek faça izleri, ya da işleyebileceğiniz  suçlar belki de en çok hayalini kurduğunuz şey olan polis olmanın önüne geçebilir. Bu nedenle düzenli bir şekilde derslerinize çalışıp, suça bulaşmamaya kesinlikle ve kesinlikle çok dikkat edin. Bununla birlikte derslerinizi temelden sağlam tutun ki liseye geçtiğinizde başınıza bela olmasın. İpin ucunu bir kere kaçırırsanız daha sonra toplamanız çok zor olur.

Önemli bir diğer konuysa; spor yapmak. Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Evinize yakın spor kulübü varsa kayıt yaptırın. Yüzme, basketbol, voleybol ya da daha farklı spor hepsi olur. Okulunuzun spor takımlarına girmeye çalışın. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Ayrıca polislik sınavlarında spor mülakatına da gireceksiniz. Onun için spor yapmak gerçekten çok önemli.

Ve arkadaşlar saygılı, anlayışlı, empati kurabilen (karşısındakini anlayabilen) bir insan olmaya gayret gösterin. Bir insanın ve insanların en önemli yardımcılarından polislerin bu özelliklere sahip olması gerekir. Polislik fedakarlık yapmayı, insanları zararlardan korumayı gerektirir. İyi bir insan olun. Allah yardımcınız olsun!

> "Ortaokuldan Sonra Polis Nasıl Olunur" İçin 4 Yorum Yapılmış

  1. ben ortaokul mezunuyum ama 6 yıldır okumadım ama açıkta okusam polis olmak ıstiyorum ne yapmaliyim o mesleği çok seviyorum hayellerim polis olmak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir