Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Organize Şube Polisi Nasıl Olunur

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan polislere Organize Şube Polisi denilmektedir. Peki Organize Şube Polisi nedir? nasıl olunur?

Organize Şube görev bakımından Asayiş Şube ile aynı suçlarla ilgilenmektedir; ancak Organize Şube bu suçların organize halde yapılanlarıyla mücadele eder. Organize şube ne yapar sorusuna daha detaylı bilgi verecek olursak: Uyuşturucu madde kaçakçılığı,sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçları, bilişim suçları, silah mühimmat, tarihi eser kaçakçılığı gibi suçlarla mücadele eder. Bu bakımdan ülke içerisindeki çetelerle mücadelede en önemli şube konumundadır. Tabii ki Organize Şube’nin görevi oldukça meşakkatli ve uzun bir sürece dayanır. Bir çetenin çökertilmesi için uzun süren takip ve dinleme yapılır. Bunun sonucunda suçu kanıtlayacak yeterli delile ulaşıldığında baskın yapılarak çetenin üyeleri yakalanır.

Organize Şube Polisi olmak isteyen adayların polis memuru ya da rütbeli polis olması gerekmektedir. Bunun için en erken liseden sonra olmak üzere şu anda 3 farklı yol bulunmaktadır. Polis Nasıl Olunur yazısını inceleyerek hangisinin tercih edileceğine karar verilebilir. Bu noktada önemli olay şey, polis olmak isteyen adayların hayalindeki tek mesleğin polislik olup olmadığıdır. Eğer sadece polislik değilse, farklı bir meslek daha düşünülüyorsa mutlaka üniversite okunmalıdır. Üniversiteden mezun olduktan sonra dileyen kişiler mesleğini yapabilir, polis olmak isteyenlerse KPSS sınavına girerek polis olabilirler. Bu tercihi yapılacağı zaman en az 22- 23 yaşında olunacağı için lise mezunu bir gence göre daha sağlıklı karar verilebilir.

Bir de polis adaylarının unutmaması gereken bir diğer noktaysa; polis okullarından mezun olan polisler direk olarak istedikleri şubede çalışamazlar. Öncelikle hangi şubede açık varsa o şubede göreve başlarlar. Daha sonra en az 2 yıl göreve yaptıktan sonra amirlerinin de referansıyla eğer Organize Şube’de bir açık varsa geçiş yapabilirler. Rütbeli olarak mezun olan adayların direk olarak Organize Şube’de göreve başlama şansı çok daha yüksektir. Şu an Organize Şube Polisi maaşı en az 3500 TL’nin üzerindedir. Bu maaş görev yapılan bölgeye göre artış göstermektedir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Akif
Akif
3 yıl önce

Bende Kom polisi olmak istiyorum ama paem den mezun olursak daha rütbeli olmaz miyiz bide üniversitede hangi bölümü okuyacağız

Akif
Akif
3 yıl önce

Peki PMYO dan sivil polis mezun olursak Kom olma şansımız ne kadar ikincisi PMYO mezun olursak rütbemiz nereye kadar yükselir

ibrahim
3 yıl önce

olis olamak istiyorum ve yeterince bilgiye ulasamıyorum elimizden tutucak birirnr ihtiyacım var

ibrahim
3 yıl önce

lise mevzunuyum ama ygsden kpsden de iyi not allamıyorumm polis olmak istiyorum ve gerekirse polis teskilatı icin canımı dai veririm.. allah rızası için birisi artık beni olis yapsın vücüt yapıma ve suporuma cok güveniyorum

Serhat
Serhat
3 yıl önce

Popem mezunları organize şube de çalışabilirmi

Anıl
Anıl
3 yıl önce

En büyük hayalim polis olmak inşallah olurum organize şubede polis olmak harika olurdu

Ceyda
3 yıl önce

Sivil polis liseden sonra olunurmu

Enes
Enes
2 yıl önce

Ben 8. Sınıfı okuyorum organize şubede polis olmak istiyorum hangi okula gitmem gerek bide küçükken astımmışım şimdi astım değilim bi sıkıntı olur mu ????

Enes
Enes
2 yıl önce

Ben 8. Sınıfı okuyorum organize şubede polis olmak istiyorum küçük ken astımmışım ama şu an astım değilim bi sıkıntı olur mu ????