Meslekler

Organizatör Nasıl Olunur?

Bir grup insanın katılarak gerçekleştirdiği etkinliklerin başından sonuna kadar bütün aşamalarında görev alarak en iyi şekilde, problemsiz bir şekilde etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan kişilere organizatör denir. Peki Organizatör olmak isteyen bir kişi nasıl bir yol izlemelidir?

Organizatör olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bazı önemli özelliklere sahip olması gerekir. Bunlar: lider ruhlu, sorumluluk sahibi, iletişimi iyi, kriz anlarında insiyatif ve hızlı karar alabilen, ekibi yönetebilen, düşüncelerini net bir şekilde karşı tarafa iletebilen, düzenli ve bakımlı olmaktır. Bu özelliklere sahip olan kişiler yerel, ulusal ve global organizasyonlarda görev alması için hiçbir engel bulunmamaktadır. Bu özelliklere sahip bir kişi  öncelikli olarak belirtmeliyiz ki organizatör olmak için özel bir okul okumasına gerek yoktur. Ülkemizde birçok organizasyon ajansı bulunmaktadır. Bu ajanslardan birinde işe başlayarak kendini geliştirip iyi bir organizatör olabilir. Daha sonrasında da yeterli birikim ve deneyime ulaşınca kendi ajansını açabilir.

Organizatör olmak için hayal kuran kişilerin mutlaka kendini geliştirmiş ve özellikle İngilizce, Fransızca, Çince, Arapça gibi dilleri bilmesi global çapta çalışmasına yardımcı olacaktır. Çünkü Kongre, panel, davet, seyahat , fuar, toplantı, özel davet gibi organizasyonlar global olabiliyor. Böyle işlerin organizasyonlarında görev alabilmek için dil konusuna önem verilmesi gerekiyor.

Organizatör maaşları tamamen yukarıda belirttiğimiz şartlara ve deneyime göre değişkenlik gösteriyor. Şöyle düşünülebilir. Global çapta bir organizasyonla, yerel küçük bir organizasyon arasında çok fazla fark vardır. Bu fark hem işin işleyişinde hem de maddi anlamda da ön plana çıkıyor. Aynı zamanda bir şirkete bağlı çalışan organizatör uzmanı ile kendi şirketinin sahibi organizatörlerin kazandıkları paralar arasında uçurum var. Ancak yeni işe başlamış bir organizasyon uzmanı 2500 TL civarında bir maaşa sahipken bu ücret 10 000 TL’ye ve daha da üstüne çıkabilmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir