Meslekler

Okutman Nasıl Olunur

Okutmanlar, üniversitelerde okutulması zorunlu ders gurubundan olan Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Yabancı Dil, Temel Bilgisayar ve Teknoloji, Beden Eğitimi ve Spor alanında eğitim veren akademik personel gurubuna denmektedir. Okutmak olmak isteyen kişiler için; aranılan şartlar oldukça önemlidir. Pek çok kişi kendine bu alanda iş sağlamak için istenilen temel şartları sağlamaya çalışır. Ancak kimi zaman Okutmak olmak için istenilen şartlarda da bir takım değişiklikler söz konusu olabilir. Peki, 2018-2019 yılında Okutman nasıl olunur?

Okutman Olmak İçin Gerekli Şartlar
Okutman olmaya karar veren insanlar bu mesleğin yeterliliklerine ve eğitim şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Okutmanlık mesleğini yapabilmeniz için lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır.  Tabi bazı üniversiteler bu şartı yüksek lisans olarak da değiştirebilir. Çünkü okutman alımlarını fakülte yönetim kurulları ve rektör onayı ile gerçekleşmektedir. Bundan dolayı lisans eğitimini aldığınız alan ile ilgili okutmanlık başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Yabancı dil okutmanlarının diğer bölümler için yüksek lisans şartı da aranabilmektedir. Bu sebeple başvuru yaparken ilanda belirtilen tüm şartları dikkatli bir şekilde okumak oldukça önemlidir.
Yabancı dil eğitimi sunan fakültelerde görev yapmak isteyen okutmanların ise Yabancı Dil Sınavından ders verecekleri yabancı dilde göre en az 80 puan almaları zorunluluğu bulunmaktadır.  Bu şarta ek olarak ALES’ten ise en az 70 puan şartı aranmaktadır. Bu şartların temel şartlar olduğu unutulmamalıdır. Üniversiteler gerekli gördüğü takdirde objektiflik çerçevesinde bu şartlara ek şartlar getirebilmektedir. Bu nedenle de öncelikli olarak Okutman ilanı veren üniversitenin sunduğu şartlara bakılmalıdır. Kimi zaman birbirinden farklılık gösterse de; şartların genel özelliği pek çok üniversite için aynıdır. Okutmak olmak için belirtilen şartları sağladıktan sonra personel ilanı veren YÖK sayfalarını takip etmeniz gerekiyor.

Okutman Görev Tanımları
Okutmanların görev tanımları ise şu şekildedir; Okutmanlar, haftada en az 12 saat ders verme zorunlulukları bulunmaktadır. Bu nedenle de üniversitelerin Okutman ihtiyaçları ders saatlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Okutmanlar üniversitelerde edebiyat, teknoloji eğitimleri ya da yabancı dil gibi alanlarda görev yapmaktadırlar. Bununla birlikte öğrencilere dair, zümre toplantıları, ders verdiği alanla ilgili araştırmalar, ders materyalleri, katkı sağlayabilecek eğitim öğretim yöntemleri üzerinde çalışmak gibi bir görev tanımları mevcuttur. Kendilerini geliştirebilecekleri ve öğrencileri daha iyi tanıyabilecekleri pek çok yöntem uygulaması Okutmanlar tarafından istenir. Ayrıca özel, vakıf ve devlet üniversitelerinin okutman kadrolarında görev alabilmektedirler.

Okutman Kazançları
Okutman maaşları görev yapılan üniversitenin statüsüne ve hizmet yılına göre değişmekle beraber şu an için devlet üniversitelerinde 4 bini aşmaktadır. Özel üniversitelerde ise 2 bin ile 3 bin lira arasında değişmektedir. Okutmanlar ayrıca 12 saatin üzerindeki derslerden ek ders ücreti almaktadır. Net bir maaş olsa bile; okutulan derslere bağlı olarak maaş artar. Bu maaş seviyesi ülkemizdeki genel ortalamanın oldukça üzerindedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir