Meslekler, Öğretmen

Öğretmen Nasıl Olunur? Kısa Özet

öğretmen nasıl olunur

Öğretmen olmak birçok öğrencinin hayalidir. Peki Öğretmen nasıl olunur? Okunması gereken okullar hangileridir? Bu yazıda kısa özet olarak bu soruların cevapları verilecektir.

Öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitim tamamlanmalıdır. Eğer bu eğitim tamamlanmadıysa ve örgün eğitime devam etme durumu bulunmuyorsa açıköğretim okunarak tamamlanmalıdır. Daha sonra üniversite sınavı olan YGS, LYS sınavlarına girilerek yeterli puanlar alınmalıdır. 

Üniversite sınavına girmeden önce hangi branşın öğretmeni olunacağına karar verilmeli ve bu doğrultuda ders çalışmaya ağırlık verilmelidir. İlahiyat, Din Kültürü Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği gibi bölümleri okumak için sadece YGS sınavına girmek yeterlidir; ancak diğer branşlar için LYS sınavlarına girmek gerekmektedir.

İstenilen bölüm kazanıldıktan sonra minimum 4 yıl sürecek eğitimin ardından KPSS sınavına girilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı her yıl farklı branşlardan farklı sayılarda öğretmen almaktadır. KPSS sınavında alınacak puan ile sıralamaya girilir ve şehir tercihi yapılır. Gerekli sıralamaya girilirse öğretmen adayının ataması gerçekleşir. 

Öğretmen adaylarının öğretmen olduktan sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde zorunlu hizmet yapmaları gerekmektedir. Görev süresi şehrirdeki terör tehlikesine göre değişmektedir.

> "Öğretmen Nasıl Olunur? Kısa Özet" İçin 4 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir