Meslekler

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Ülkemizde gerçekleştirilen mesleklerden birisi olan ve özellikle de evlenecek olan çiftlerin mutluluklarına ilk şahit olmanızı sağlayacak olan nikah memurluğu, birçok gencin istemiş olduğu mesleklerden birisidir. Hem devlet kademesinde görev alınıyor olması hem de evlendirme işlemlerinde bulunabileceğiniz bu meslek için bir takım şartlar bulunmaktadır. Nikah memuru nasıl olunur konusunda ilk olarak bilinmesi gereken durum, memuriyettir. Yani, nikah memuru olabilmeniz için ilk olarak belediyede çalışan bir memur olmanız gerekmektedir. Ayrıca, belediyede her memur olan kişinin de nikah memurluğu yapamayacağının bilinmesi gerekmektedir. Çünkü, nikah memurlarına görevleri belediye başkanları tarafından verilmektedir. Bundan dolayı KPSS ile yapılacak olan atamalarda doğrudan bir nikah memurluğu ilanı bulunması mümkün olmayacaktır.

Nikah Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Nikah memuru nasıl olunur konusunda detaylara geçmeden önce, nikah memurlarının görevlerinden de söz etmek doğru olacaktır. Görevler ise şu şekildedir.

  • Nikah memurları, evlilik için başvuruda bulunan kişilerin öncelikli olarak başvurularını Kabul etmektedir.
  • Kabul işlemleri sonrasında evlenme dosyaları hazırlanacak ve gerekli koordinasyonlar da sağlanacaktır.
  • Başvuru yapan kişilerin evliliklerinde herhangi bir sakınca olmadığının tespit edilmesi adına, kütüklerinde inceleme yapılacaktır.
  • Evlilik işlemi resmiyet kazandıktan sonra çiftlere verilecek olan nikah cüzdanlarının hazırlanması.
  • İşlemler sonrasında ilçe nüfus müdürlüklerine evlilik akdinin bildirilmesi.
  • Çiftlere evlilik için verilen günde ve saatte, belediye başkanına vekaleten nikah işlemlerini gerçekleştirmek.
  • Yapılacak olan bu süreçteki tüm işlemleri kayıt altında tutmak ve saklamak.

Görüldüğü üzere, nikah memurlarının da gerçekleştirmesi gereken birçok görev bulunmaktadır. Bu görevleri ise, maddeler içerisinde belirtildiği gibi belediye başkanına vekaleten  yerine getireceklerdir. Yani; belediye başkanı dilerse nikah işlemleri için kendisi gelebilecek ve gerekli tüm işlemleri kendisi yapabilecektir. Bunun dışında nikah memuru olabilmek için ise ilk şart olan memuriyeti tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bunun için yani ülkemzide memur olabilmek için gereken ilk şart ise KPSS sınavlarına giriş yapmak ve de başarılı olmaktır. KPSS sınavı sonrasında da gerekli puanları alarak belediyelere devlet memuru olarak atamanızın gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, her belediyede tek nikah memuru bulunmamaktadır. Bundan dolayı gençlerimizin kesinlikle karamsar olmaması gerekmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir