Meslekler

Nasıl Uber Sürücüsü Olunur?

Nasıl Uber Sürücüsü Olunur?

Akıllı telefonlar üzerinden uygulama kullanımının hızla artış gösterdiği bu günlerde Ticari Taksilerin alternatifi olarak düşünülen Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bu sistem tam olarak uygulama üzerinden özel toplu taşıma sistemi çağrılması olarak tanımlanıyor. Özellikle Uber Ticari Taksilerden alınan şikâyetler üzerine çözüm odaklı yaklaşarak daha konforlu, güvenli bir hizmet sağlıyor. Üstelik bireysel araç sahipleri bu hizmeti rahatlıkla verebiliyor. Peki, nasıl Uber sürücüsü olunur?

Uber Sürücüsü Olmak İçin Gerekli Şartlar

  • 21 yaşının altında olan kişiler Uber sürücüsü olamazlar. Mutlaka 21 yaş üstü kişiler olabilir.
  • En az 3 yıllık Ehliyet sahibi olunması gerekiyor.
  • Uber sürücüsü olmak için başvuru esnasında sağlık raporuna ihtiyaç duyulur.
  • Adli Sicil Kaydının temiz olması ve belgelenmesi gereklidir.
  • Türk vatandaşı olmak veya yabancı iseniz ülkede çalışma izni olmalıdır.
  • Çalışacak olduğunuz şehirdeki veya bölgedeki harita testine tabii tutulmaktasınız.
  • Harici olarak kendinize ait ya da kiralık lüks aracınızın olması gerekmektedir. VİP araçlar önceliklidir.

Yukarıda belirtilen evrakları tamamlamanız ve uygun olduğunuzu düşünüyorsanız Uber Sürücü Lisansı almanız gerekmektedir. Bu belgeler ile başvurunuzu lisans almak için gerçekleştirmelisiniz. Lisans süresi toplamda 3 yıldır. Başvurunuzu yaptıktan sonra Uber kendi bünyesi içinde sizi bazı mülakatlara sokacaktır. Başarılı bir sonuç almanız durumunda 6 hafta içerisinde lisansınız size ulaştırılacaktır.

Tüm aşamaları geçtikten sonra lisansınızı elinize almanız durumunda size Uber tarafından 600 TL teşvik ücreti ödenmektedir. Bu ücret adapte olmanız ve işinizi daha şevkle yapmanız içindir. Harici olarak Uber’in sizden istediği sürekli olarak müşterilerden olumlu yorumlar almaktır.

Uber sürücüsü olmak için önünüzdeki tüm aşamaları geçtiyseniz Uber uygulaması üzerinden size özel bir hesap açılmaktadır. Kendi özel bilgileriniz ile sisteme giriş yaparak müşteri kabul etme ve ödeme adımlarını takip edebilmektesiniz.

Uber sürücüsü nasıl olunur konusunda bazı şartların süreklilik arz ettiğinin altını çizmek gerekir. Uygulama üzerinden verilen bu hizmette yine uygulama üzerinden alınacak müşteri yorumları gerek aracın konforuna gerekse de sürücü memnuniyetine üzerine olmaktadır. Uber uygulama üzerinden müşterilerine anket sunarak alınan hizmetten ne kadar memnun kalınıldığına bakmaktadır. Anket sonucunda verilen puanlara göre sürücünün negatif puan veya düşük puan alması durumunda sözleşmesi Uber tarafından tek taraflı son bulur. Eğer puanlar yüksek tutulur ise sürücü işine devam eder.

Uber Sürücüsü Ne Kadar Kazanır?

Birçok kişi tarafından merak edilenler arasında Uber şoförleri ne kadar kazanç sağlar şeklinde olmaktadır. Yapılan araştırmalarda kazancın %75 oranı sürücünün kazandığı miktar olarak belirlenmektedir. Yani 200 TL bir müşteriden kazanılması durumunda %75 oranı yani 150 TL sürücü kazanç sağlar. Müşteri kabul etmeniz ve mesafesine göre değişkenlik gösterir.

Ticari taksilere göre %25 oranında kesintinin olması pek hoş karşılanmasa da aslında değişen pek bir şeyin olmadığının altını çizmek gerekir. Uber, diğer ticari taksilere göre bir miktar daha pahalı yolculuk etmenizi sağlamaktadır. Örneğin; ticari taksi ile 50 TL ödeyeceğiniz aynı mesafe için Uber’e 75 TL ödemeniz gerekebilir. Sürücünün kazancı ise yine aynı rakamlara gelmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir