Kişisel

Nasıl Sosyal Olunur

nasıl sosyal olunur

İnsan ilişkileri büyük önem taşımaktadır. Bunun için insanın sosyal olması gerekmektedir. Peki nasıl sosyal olunur? Bu yazımızda sosyal olmak için yapılması gerekenler anlatılacaktır.

Günümüzde asosyallik büyük bir problem haline geldi. İnsanların çoğu artık kendini yalnız hissetmeye başladı. Gerek iş hayatı gerekse stres olsun insanları asosyalliğe itti. İnsanlar artık bu durumdan kurtulup sosyal olmaya çalışsa da bunu nasıl yapacağını bilemiyor. Bizde bu yazımızda “nasıl sosyal olunur?” sorusuna cevaplar vereceğiz ve insanları toplumun içine karışması için birkaç taktikte bulunacağız.

İlk başta sosyal kelimesinin anlamını bilmekte fayda var. Sosyal kelime anlamı olarak toplumla ilgili, topluma ait gibi anlamlara gelmektedir. Eğer sosyal bir vatandaş olmak istiyorsanız toplumun içinde olmalısınız. Bunların dışında sosyal olmak sadece arkadaşlarımızla gezebilmek, arkadaş edinebilmenin yanı sıra yakınlarımızın dışındaki kişilerin mahalle, şehir veya ülke gözetmeksizin kişilerin sorunlarına ve duygularına ortak olmak anlamına da gelir.

Sosyal kelimesinin ve sosyal olmanın anlamı söyledikten sonra size nasıl sosyal olabileceğiniz konusunda birkaç taktik vereceğiz. Öncelikle kendinizi toplumdan uzak hissediyorsanız bunun altında yatan sebebi bulmanız gerekmektedir. Toplumumuzda genellikle sosyal olmamanın altında fiziksel görünüş bakımından kendini topluma uygun bulmamak, bilgisayar bağımlılığı gibi bağımlılıklar, iletişim problemleri ve utanmak gibi birçok sebep yatabilir.

İlk iş olarak bu problemlere çözüm bulmamız gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı kendinizi topluma kabul ettiremediğinizi kolay arkadaşlık kuramadığınızı düşünüyorsanız insanlarla iç içe olmanı gerekmektedir. Kısacası kabuğunuza çekilmek yerine yeni ortamlar edinmelisiniz. Örnek verecek olursak, fazla kilolarınız var ve bu yüzden arkadaşlık ilişkileri kurmaktan veya topluma yakın olmaktan çekiniyorsunuz. Bu tabularınızı yıkıp bir spor salonuna yazılabilirsiniz bu hem sizin yeni bir çevre edinmenizi hem de fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

İnsanlarla iletişim problemi yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken birisiyle konuşuyorken o kişinin gözlerinin içine bakmaktır. İlk başlarda zorlanabilirsiniz fakat zaman geçtikçe bu konuda kendinizi geliştirip hem güçlü bir hitabet yeteneğine sahip olup hem de hitap yeteneğiniz sayesinde yeni çevreler edinebilirsiniz. Özellikle insanlar espri yapabilen kişilerle arkadaşlık kurmaktan çok hoşlanırlar espri yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Sosyal olmak için değişik kurslara katılıp hem ilgi alanlarınızı genişletip hem de yeni çevreler edinebilirsiniz. Çalışmıyorsanız çalışmaya başlayıp yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Eğitim hayatınıza devam edip okul arkadaşları edinebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi aktiviteler yaparak, kurslara giderek, konuşma yeteneğinizi güçlendirerek büyük bir problem olan asosyallikten kurtulabilirsiniz.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir