Meslekler

Nasıl MİT Ajanı Olunur

mit ajanı nasıl olunur

Günümüzde en çok dikkat çeken mesleklerden birisi MİT ajanlığıdır. İnsanlar genellikle MİT ajanlarını dizilerdeki üst düzey dövüş yeteneklerine ve aynı anda 2 silahla hiç ıskalamadan atış yapan kişiler olarak görüyor. İşin aslına bakarsanız MİT tamamen bu kişilerden oluşmuyor. Bizde size bu yazımızda merak edilen “2018 yılında Nasıl MİT ajanı olunur?” sorusunun cevabını vereceğiz

MİT birkaç birimden oluşmaktadır bunlar; hizmet, danışma ve denetim ve yardımcı hizmet birimleridir. Bu birimlere alınan meslek grupları ise; mühendis, istihbarat uzmanı, bilgisayar programcısı, psikolog, doktor, tercüman, idari ve mali işler uzmanı, insan kaynakları uzmanı gibi mesleklere sahip kişilerdir.

MİT ajanı olmak için ise aranan birkaç şart vardır. Bu şartlar MİT’in resmi sitesinde belirtilmektedir. Bu özelliklerden bazıları ise;

-TC vatandaşı olmak.

-Reşit olmak

-Lisans eğitimi mezunu olmaktır.

Baş kriterler bunlardır diyebiliriz. Bu özellikleri barındırıyorsanız MİT’e girebilirsiniz. Bunların yanı sıra başvuru yapmak için MİT kendi internet sitesinde personel ihtiyacı duyulan birimlere personel alımı için ilan açmaktadır. Bu ilanlarda da istenilen kriterleri karşılamanız önemlidir. Bazı durumlarda MİT personel alımı için ilan açmaz ve gönderilen CV’lerden seçim yapar. Genellikle alınacak personelde yabancı dile ve mezuniyete önem verilir. KPSS ve KPDS puanlarınızın yüksek olması için avantaj sağlayacaktır. MİR İngilizce, Almanca, Fransızca gibi başlıca dillerin yanı sıra İbranice, Arapça, Rusça, Kürtçe, Ermenice dillerinin bilinmesinede önem vermektedir.

MİT’in sitesinde iş ilanı yoksa ve siz yinede CV’nizi yollamak istiyorsanız, bu işlemi MİT’in web sitesinde bulunan genel iş başvuru formunu doldurup MİT’e posta yoluyla göndererek yapabilirsiniz. Başvurunuz olumlu karşılanırsa yapılacak sözlü sınava girmeniz gerekmektedir. Sözlü sınavı başarıyla tamamlarsanız MİT personeli olmaya hak kazanırsınız.

MİT ajanı olmak ise personellikten daha farklı. O konuda MİT’te bilgi paylaşmıyor. MİT personeli genellikle içerideki kişi iken MİT ajanı sahadaki kişidir. MİT personelleri, MİT personeli olduğunu çevresiyle paylaşabilir fakat MİT ajanları böyle bir lükse sahip değildir. MİT, ajan seviyesinde gördüğü kişilere iletişimi kendisi sağlar. Bu kişiler ise iyi donanımlı kişiler arasından seçilir. Kısacası MİT ajanı olmak istiyorsanız iyi bir bilgi birikimine ve mesleki kariyere ihtiyacınız var diyebiliriz.

2
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
nasilolunurcabbar Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
cabbar
Ziyaretçi
cabbar

Abi bende olmak istiyom