Kişisel

Nasıl Lider Olunur

nasıl lider olunur

İnsanların çoğu, içinde bir lider olma isteği duyarlar. Bazı insanlar karakter yapılarından dolayı, bazıları ise yönetilen değil yöneten olmak için lider olmak isterler. Bizde bu yazımızda sizlerin kafasında büyük bir soru işareti uyandıran “nasıl lider olunur?” sorusuna cevap vereceğiz.

İlk başta şunu bilmeniz gerekiyorki liderlik bir sonuç değildir tam aksine bir süreçtir. İster ufak bir grubun lideri olun isterseniz büyük bir şirketin lideri olun her zaman sorumluluğunuz diğer kişilere göre daha fazla olacaktır.

Bir lider hangi özellikleri taşımalı göz atacak olursak; Lider olmak için ilk başta sorumluluk alma özelliğiniz olmalı unutmayınki size birçok kişinin sorumluluğu verilecek. Kritik durumlarda ne yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz genelde bu özellikle iş hayatınızda tecrübe edindiğiniz dönemlerde ve gözlemlediğiniz olaylarla doğru orantılı olarak gelişecektir. Olayların gidişatına göre bir cümlenizle kaos ortamı oluşturabilirken bir cümlenizle bütün olayları durdurabilirsiniz bunun için bir lider hangi durumlarda nasıl konuşması gerektiğini bilmeli. Bir lider özellikle iyi bir lider, çalışanının mutluluğunu üst seviyede tutmaya çalışır çünkü; huzurlu bir çalışma ortamının iş verimliliğini arttırdığını bilir.

Güvenilir olmak liderliğin olmazsa olmazlarından biridir diyebiliriz. Lideri olduğunuz grup veya şirket sizin yalancı, dolandırıcı bir karakter olmadığınıza inanması gerekir çünkü; insanlar size değer verdikleri bir grubu veya şirketlerini emanet edecekler. Her insan emanet ettikleri kurumun emin ellerde olmasını ister. İnsanları kendi çıkarlarınız doğrultusunda kullanmayacağınızı ispatlamanız gerekecektir. Tavırlarınızda sahte olmamalıdır. Hareketleri sahte ve yapmacık olan kişiler toplum içerisinde pek sevilmeyeceğini bilmelisiniz.

Her gün bilimin ve teknolojinin ilerlediğini unutmamak gerekir buda liderlerin öğrenmeye açık olmasını gerektirir. Öğrendiği yeni bilgileri kendisinden kademe olarak altta birisinden öğrenecek bile olsa buna içerlememelidir bu yüzden ego minimum düzeyde olmalı. Hiçbir zaman ekibinizdeki kişileri küçümsememeniz gerekir. Ekibinizdeki kişileri dinlemeye özen göstermelisiniz bu size yeni fikirler üretebilme, eksikliklerinizi giderebilme gibi kazanımlar sağlar. Sık sık ekibinizdekilerle durum çalışması yapabilirsiniz. İşler kötü gittiğinde motive konuşmasını yapacak kişi sizsiniz bunu unutmayın bu yüzden hitap yeteneğinizi geliştirmelisiniz.

Lider özellikle iyi bir lider ne özellikler taşımalı bahsettik. Unutmamanız gerekir ki liderlik tecrübe ve bilgi birikimi gerektirir. Lider olmayı hedeflediğiniz kurumda bu özellikleriniz ile öne çıkıp kendinizi kanıtlarsanız lider olabilirsiniz. Burada liderliğin başka bir özelliği olan atılgan olma, kendini ön plana çıkarmayı bilme özelliğini de görmüş olduk.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir