Kişisel

Nasıl Kültürlü Olunur

nasıl kültürlü olunur

Genelde arkadaş gruplarında, derslerde, iş yerlerinde kültürlü insanların sözü daha çok dinlenir ve daha çok dikkat çekerler. Bu durumda bir soruyu aklımıza getirir “Nasıl kültürlü olunur?” bazen üzerinde oldukça düşündüren bu sorunun cevabı çokta zor değil. Üstelik her insanın sahip olabileceği bir özellik kültürlü olmak. Sonuçta sonradan elde edebileceğimiz bir şey.

Merak edilen bu soruya cevap verecek olursak, ilk başta kültürlü kişilerin tanımını şu şekilde yapabiliriz; birçok konuda kendini geliştirmiş, bilgi sahibi olmuş, araştırmış ve bu bilgileri hazmetmiş kişilerdir. Bu kişilerde genellikle araştırma yapma özelliği ön planda bulunur. Bazılarının önemsiz olarak gördükleri ayrıntılara bu kişiler dikkat çeker ve üzerinde araştırma yapıp düşünürler. Sürekli kendilerini geliştirmek için kitap okurlar özellikle kişisel gelişim kitaplarını okur ve bu kitaplardan edindikleri bilgileri günlük hayatlarında uygulaya koyulurlar. Kişisel gelişim kitapları dışında kendilerine fayda sağlayacak kitaplarıda okumayı ihmal etmezler. Tarih, politika kategorisinden kitaplarıda çok okurlar. Tarihte geçen ünlü mimarlar, ressamlar ve bilim insanlarının hayatlarını araştırır eserlerini incelerler buda onlara özgüven kazandırır.

Okumak ve araştırmak, özgüveni yükseltme ve kendini ifade edebilmek için çok önemli unsurlardır. Kültürlü insanlar genellikle her konuşulan konu hakkında yorum yapabilme birikimini bu özellikleri sayesinde kazanmışlardır. Ayrıca kültürlü insanlar gündemi de yakın takipte olurlar sadece ülke gündemini değil dünya gündeminide yakın markajdan takip ederler. Bunun içinde günde en az bir gazete okurlar. Hatta hayranı oldukları köşe yazarları vardır. Bu yazarları her gün mutlaka internetten yada gazeteden takip ederler. Ayrıca, televizyonlardaki tartışma programlarını dikkatli bir şekilde seçerek kendilerine bilgi verecek, kütlülerini genişletecek olanları izlerler. Bilgi yarışmalarınıda bu kriterleri kullanarak izlerler.

Size yazımızda kültürü insanların neler yaptıklarından kendilerini nasıl geliştirdiklerinden bahsettik. Kültürlü olmanın iş dünyasındaki avantajınada değinecek olursak; bilirsiniz bir işe girerken artık sadece diploma yeterli gelmiyor. Şirketler donanımlı, kültürlü, liderlik özellikleri taşıyan kişileri seçiyorlar. Sonuçta aldıkları eleman dışarıda onları temsil edecek kişi ve belli konular hakkında yorum yapamayacak kişileri şirketlerinde barındırmak istemiyorlar. Üniversite bitirip hatta üzerine eğitim kariyerini devam ettirmiş fakat robot gibi yetişmiş kişiler artık iş dünyasında çok geri planda tutulmaya başlandı.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir