Meslekler

Nasıl Konsolos Olunur?

Ülkemizde birçok kişi elçilik ve konsolosluk kavramlarının aynı anlama geldiğini düşünmektedir. Her ne kadar birbirlerini tamamlamakta olan memur kategorisi olarak bilinse de, her iki kavram da tamamen birbirinden farklıdır. Örnek verecek olursak, büyük elçiler, bir devletin başka bir devlet toprağında bulunmakta olan en üst düzey temsilcisi yani diplomatıdır. Büyük elçiler, bulundukları ülkede, vatandaşı oldukları ülkenin doğrudan devlet başkanını temsilen görevlerini sürdürmektedir. Atanmakta olan büyük elçiler, burada bulunan yurttaşlarının haklarını korumak, ülkelerinin siyasi ve ticari sırlarını saklamak, istendiği halde de yurttaşlar ile ilgili durumlardan ülkesini haberdar etmek ile görevlidir. Konsoloslar ise, devletlerin birbiri ile nasıl iletişim kuracağı konusunda ortaya çıkacaktır. Yani ülkeler arası iletişimi sağlamaktadırlar.

Nasıl Konsolos Olunur?

Konsolos nasıl olunur konusuna geldiğimizde ise, bunun belirli bir sınav ile mümkün olacağını belirtebiliriz. Bu sınavlar doğrudan Dışişleri Bakanlığı tarafından açılmaktadır. Sınava her birey doğrudan başvuramayacaktır. Sınava başvuru şartları da şu şekilde sıralanabilir.

  • 657 sayılı devlet memurlarını kanununun kırk sekizinci maddesinde sayılmakta olan genel şartları taşımak.
  • Sınav ilanı verilen yılın başından itibaren adayların 35 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  • En az lisans düzeyinde eğitim alınması gerekmektedir. Bölüm olarak ise, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve bağlı bölümlerden mezun olmak gerekmektedir.
  • Kamu personeli seçme sınavı KPSS’den başarılı bir sonuç almak, taban puanını da geçmiş olmak gerekir.

Konsolos nasıl olunur konusunda, girilmesi gereken sınavdaki başvuru şartları yukarıdaki gibidir. Sınavlardan başarılı bir sonuç ile ayrılan adaylar, yine Dışişleri Bakanlığı tarafından bir mülakata dahil olacaktır. Bu mülakat sözlü bir şekilde gerçekleşecektir. Eğer sözlü mülakattan da başarılı bir şekilde sonuç alınır ise, kişiler konsolos olarak görevine başlayacaktır.

Konsolos olmak isteyen kişilerin sadece eğitim hayatlarına değil, özel hayatlarına da çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Burada alınan eğitim kadar kişilerin kendilerini nasıl geliştirdikleri, özel yeteneklerinin neler olduğu ve her şeyden önce de kaç dil bildiklerinin büyük oranda etkisi bulunmaktadır. Gelir konusunda ise konsolosların genellikle Dolar üzerinden maaş aldıkları ve aylık gelirlerinin de bir hayli yüksek olduğu bilinmektedir.

 

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir