Kişisel

Nasıl Kibar Olunur

nasıl kibar olunur

Günümüzde insanlar iş stressi, geçim sıkıntısı, trafik derken iyice kabalaştığı, görgü kurallarını unuttuğu gözle görülür bir gerek diyebiliriz. Bu sebepten olsa gerek artık özellikle merak ettiklerimiz arasında “Nasıl kibar olunur?” sorusuda yer almaya başladı.

Bazı kesimler kibar olmayı hafiflik güçsüzlük gibi görsede başarılı insanlara baktığımızda genellikle kibar ve anlayışlı insanlar olduklarını görürüz. Kibarlık ise zannettiğimiz kadar zor bir şey değil hatta kaba olup bir insanın kalbini kırmaktan daha kolay bile diyebiliriz. Aynı zamanda kibar olmak size birçok avantaj sağlar. Bu avantalara örnek verecek olursak; kibar olduğunuz için çevrenizde sevilen ve saygı gören birisi olursunuz. İnsanlar kendilerine nazik davranan kişilerden hoşlanırlar. Gittiğiniz yerlerde güler yüzle karşılanırsınız. Gittiğiniz markette bile çalışanlar sizin kibar bir yaklaşımınız olduğu için size yardımcı olmaya çalışır ve alacağınız ürünlerde seçerken en iyilerini verir.

Şimdi siz “kibar olmanın bu kadar avantajı var acaba zor mu?” diye düşünüyorsunuzdur. Aslında hiç zor değil. Kibar olmak için ilk yapmanız gereken şey empati kurmayı öğrenmektir. Kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyun ve size o şekilde davranılsa nasıl hissedersiniz bir düşünün. Empati duygunuzu geliştirdiğiniz sürece yavaş yavaş kibarlaştığınızı sizde fark edeceksiniz. Kibarlaşmanıza yardımcı olacak diğer bir seçenek ise rica etmeyi öğrenin. Şunu bilmeniz gerekir çevrenizde kimse size su getirmek, yemek getirmek veya herhangi bir işinizi halletmek zorunda değil bu yüzden bir şey istiyorsanız kendiniz yapmayı deneyin eğer müsait değilseniz yardım etmesini istediğiniz kişiden rica ederek isteyin. Bu gittiğiniz restoranlarda da geçerlidir sırf hesap ödüyoruz diye çalışanlara aşağılayarak yada emir vererek konuşmamıza gerek yok.

Birisine seslenirken argo sözcükler yerine “affedersiniz, pardon, bakar mısınız?” tarzı sözcükler kullanabilirsiniz. Verebileceğimiz başka bir tavsiye ise örneğin; yürürken birisine çarptınız söylenmek yerine “özür dilerim, pardon, affedersiniz” tarzı sözcükleri kullanabilirsiniz. İş arkadaşınız çok yoğunsa ve yemeğe çıkamıyorsa ona yemek götürebilirsiniz. Herkesin işinin bir zorluğu vardır sizde bu doğrultuda düşünerek verilen emeğe saygı gösterip takdir edebilirsiniz. Birisiyle konuşurken karşınızdaki kişiye saygı gösterin ve onu dinleyin. Onu dinlememeniz karşınızdaki kişiye karşı çok kaba ve kırıcı bir yaklaşımdır.Kibar olmak insanlara saygı göstermekle doğru orantıda ilerler. İnsanlara saygı duyduğunuz sürece kibar olabilirsiniz.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir