Kişisel

Nasıl Başarılı Olunur

nasıl başarılı olunur

Her insan hayatı boyunca her alanda başarılı olmak istemektedir. Peki nasıl başarılı olunur? Bu yazımızda başarılı olmak için yapılması gerekenleri sıralayacağız.

Hemen hemen her bireyin sahip olmak istediği ve sahip olma yolunda hırs, kibir gibi göz karartıcı etkenlerle ya da en önemlisi bilinçsizlik adı altında yanlış yollara başvurduğu başarıya acaba nasıl ulaşırız? Bunun için birçok yol izlenebilir, birçok tavsiye alınabilir fakat her şeyden önce en temel şart bireyin kendini tanımasından geçer.

Kendini tanımak; kendisi için yine kendi içerisinde müzakere ederek en doğru kararı vermek, kuşkusuz başarı yolunda kendini tanımak kavramının görevini anlatan en yalın açıklamadır. Başarıya giden yollar başlığı altında türlü tavsiyelerle karşılaşabiliriz ancak bu tavsiyeler bazen alışkanlıklarımıza ters giden maddelerden oluşur. Her insanın alışkanlıkları farklıdır. Başarı yolundaki adımlarımızı da bu alışkanlıklarımız sayesinde atarız.

Kimi insanların adımı büyük kiminin küçük, kimi sağa yönelir kimi sola derken aslında aynı amaçla farklı faaliyetler içerisinde olunduğu görülür. Buradan da her bireyin başarısı ve bu başarı yolunda hayatta geçirdiği işlemlerin birbirinden farklı olduğunu görürüz. Yakınlarınız ya da bu konularda uzman olan kişiler tarafından size sunulan maddeler sizlere yalnızca bir ipucu olabilir. Bu ipuçları sizi direkt olarak başarıya götürmez, yalnızca aldığınız kararlarda size verim sağlayabilecek unsurlara yöneltir.

Yalnızca kendini tanımak eksik kalıyor. Bunun tamamlayıcısı başarısını elde etmek istediğiniz alanı da iyi tanımak. Bu hususta araştırmalar yapmak, bilgi edinmek, sahip olmak istenilen başarıya daha kolay erişmesini sağlayacaktır.

Başarılı olmak birden fazla alanda kendini gösterir. Derslerde, iş hayatında, sosyal hayatta, aile içerisinde, bunlar gibi biriyle ya da bir şeyle paylaşım halinde olduğumuz çeşitli alanlar vardır. Bireyin ders çalışırken çizdiği başarı krokisi, iş hayatında gösterdiği başarı krokisiyle birbirinden farklı olabilir. Bu da bizi başarı kavramı farkının yalnızca toplumda değil, kendi içimizde de dallara ayrılarak çeşitlendiği gerçeğidir.

Kendini bilen bir bireyin, hedefini belirleyip, başarıya ulaşmak istediği alan için gerekli çalışma ve gayreti gösterip, hayata geçirme aşamasını sürdüreceği ortamın zeminini hazırlaması şüphesiz başarıya en yakın yollardan biri olacaktır. Bir de başarmak için başlamak gerektiğini de unutmamalı.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir