Meslekler

Mühendis Nasıl Olunur 2018?

Mühendislik toplumların ihtiyaçlarının karşılamaya yönelik olarak kişilerin belirli bir alanda eğitim görmesi ve uzmanlaşması sonucu almış olduğu unvandır. Mühendis olmak isteyen kişilerin üniversitelerde okuması gereken bölümler de farklıdır. Ayrıca ülkemizde iş hayatına atılmada her zaman üniversite mezunu olmak yeterli değildir. Kimi şartlar da okul sonrasında adaylardan istenir. Mühendislik şartları da pek çok durum ve koşula göre değişiklik gösterir. Peki, 2018 yılında mühendis nasıl olunur?

Mühendis Olmak İçin Gerekli Şartlar
Mühendis olmaya karar veren kişiler öncelikli olarak hangi mühendislik dalında eğitim alacağına karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü mühendislik bilgisayar, çevre, elektrik, elektronik, fizik, endüstri, gemi, gıda, genetik, kimya, makine, maden, petrol, uçak, tekstil ve ziraat gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Ve hepsini eğitimi ve görevleri oldukça farklıdır. Her mühendislik türü kendi özel eğitimine sahiptir. Bu nedenle de makine mühendisi olmak isteyen kişinin alacağı eğitim ile uçak mühendisi olan kişilerin alacakları eğitim arasında bir takım farklılıklar bulunur.
Mühendislik olmak isteyen kişiler bu eğitimlerine ister meslek liselerine giderek liseden itibaren başlarken isterlerse de Üniversite eğitimi ile başlarlar. Üniversitelerde Mühendislik hazırlık bölümleriyle birlikte 1 + 4 yıldan meydana gelmektedir. 1 yıl yabancı dil hazırlık, 4 yıl da fakültede bölüm dönemlerinden oluşmaktadır. Fakültenin son yılında okul tarafından belirlenen ya da öğrencilerin kendi buldukları ve fakültenin onayladığı işletmede stajlarını tamamlama zorunluluğu vardır. İş hayatı hakkında gerçek bilgi sağlamada okul yanında gerçekleştirilen bu stajların da etkisi son derece fazladır. Staj tamamlama sonucunda; bölümü başarıyla tamamlayan kişiler mühendislik lisansı alır.

Mühendislik Görev Tanımları
Mühendislik görev tanımları; kendi sorumluluk alanlarına giren konularda teknolojik ve güncel gelişmeleri takip ederek uygulamalara yansıması gereken gelişmeleri değerlendirme ve en son kara konusunda üstlerini kendi düşüncelerine iletmekle görevlidirler. Yine özellikle çalıştığı kurumda hizmet için eğitim faaliyetleri gerekiyorsa kendi alanı ile ilgili konularda bu eğitimi vermekle yükümlüdürler. Görev alanına giren işlerde süreci ve sonuçları takip ederek verim ve kalitenin arttırılmasında söz sahibi durumdadırlar. Mühendislik dal olarak en geniş yelpazeye sahip durumdadır. Günümüzde birçok dalda mühendis yetiştirilmektedir. Mühendisler eğitimini aldıkları dalda hizmet sunmaktadırlar.

Mühendislik Mesleği Kazançları
Mühendislik kazançları çalışılan mühendislik dalına ve görev süresine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle ülkemizde genel ücret politikaları düşünüldüğünde Mühendislerin ülke şartlarına göre oldukça iyi sayılacak maaşları olduğu görülmektedir. Ayrıca Mühendisler hem kamu kurumlarında hem de özel kurumlarında rahatlıkla ve iyi maaşlarla iş bulma şansları oldukça fazladır. Nitelikli elemen statüsünde olan bu meslek grubu ülkemizde en çok kazanan meslek grupları arasındadır. 2018 yılı itibari ile kamuda çalışan en düşük mühendis maaşı 4908 TL olmuştur. Bu miktar mühendisliğin çeşidine ve kademeye göre artış göstermektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir