Meslekler

Model (Manken) Fotomodel Nasıl Olunur

manken nasıl olunur

Mankenlik, modellik ve fotomodellik günümüzde popülerliğini koruyan mesleklerin başında gelmektedir. Bu mesleği yapan kişilerin gerek sürekli göz önünde bulunmaları gerekse kazandığı ücretler insanların ilgisini çekmekte ve bu mesleklere yönelimini arttırmaktadır. Peki model, manken ya da fotomodel olmak isteyen bir kişi ne yapmalıdır?

Öncelikle model, mankenlik ve fotomodel olabilmek için her ne kadar eğitim ve yetenek aransada bu iki meslek grubu birbirinden farklı alanlardır. Bu ayrımı öğrenerek hangi alanda ilerleneceğine karar vermek daha doğru olacaktır. Mankenler reklam, sanat ya da moda için defile vb. yerlerde reklamını yapacağı ürünle birlikte kendini sergileyen kişidir. Fotomodel ise canlı olarak performansını sergilenmesi gerekmez. Reklamı yapılacak ürünle birlikte poz vermesi gerekir. Reklamı yapılacak ürün tek taş pırlanta ise fotomodelin sadece el güzelliği önemlidir. Ya da bir ayakkabının reklamı ise sadece ayaklarının güzelliği önemlidir. Mankenlerde en az 1.80 cm. boy, güzellik ve yakışıklıklık gibi faktörler aranırken fotomodellerde bu faktörlerin hiçbirisi aranmaz. Çünkü fotomodellikte önemli olan fotoğrafta ürünün reklamının yapılmasıdır. Bu yüzden fotomodelde aranan özellikler çok değişkenlik gösterir.

Mankenlik ve modellik aynı anlama geldiği için yazımızın devamında sadece mankenlik olarak bahsedeceğiz. Manken  ve fotomodel olmak isteyen kişilerin öncelikle 18 yaşını tamamlamış olması ve gerçekten bu işi yapmak istediğine inanması gerekir. Gündelik hayatta sağlıklı beslenilmesi ve spor yapılması gerekir. Karşıdaki kişiye formda ve sağlıklı bir vücuda sahip olduğu izlenimi  verilmesi önemlidir.

Sektöre girmeden önce eğitim alınmaya başlanmalıdır. Bunun için sektörel dergiler, uzman kişilerin yazdığı makale ve kitaplar çok faydalı olacaktır. Podyumda nasıl durulacağı, mankenliğin incelikleri, sektörde deneyimli mankenlerin hayatları ve tavsiyeleri, sektörün o an ki ve gelecekte ki durumunun ne olacağı vb. birçok konuda bilgi sahibi olunması rakiplerin her zaman 1 adım önüne çıkmakta faydalı olacaktır.

Artık porftföy oluşturup ajanslara gönderebilirsiniz. Porföyünüzü genel anlamıyla fotoğraflar oluşturacaktır. Vesikalık tarzı, boydan ve profilden fazla makyaj olmadan sade bir ortamda çevrede çok az obje olacak şekilde fotoğraf çektirilmelidir. Fotoğrafları çektirirken ışığa dikkat edilmeli ve mümkünse uzman bir kişiye fotoğraf çektirilmelidir. Daha sonra vücut ölçüleri alınmalı ve portföye koyulmalıdır.

Porftföyünüzü sadece kaliteli ajanslara göndermelisiniz. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerle çalışmak hayatınızda geri dönülmesi zor yollara girmenize neden olabilir. Büyük markalarla çalışan, kaliteli ajanslarla çalışmak; profesyonel kariyere adım atmanızda faydalı olmakla birlikte, mankenlik kariyerinde yükselmenize de büyük faydası olacaktır.

Manken olan birçok kişi güzellik yarışmalarında derece almış kişilerdir. Kaliteli kurumların düzenlemiş olduğu güzellik yarışmalarına katılarak manken olma yolunda bir adım at oluılmış olunur. En önemlisi ise internet üzerinde tanışılan kişilerle (bu kişiler fotoğrafçı da olabilir, bir ajans yetkilisi de) kesinlikle buluşulmadan önce bu kişi hakkında detaylı araştırma yapılmalı ve buluşma yerine güvenilen bir kişi ile gidilmelidir.

 

3
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
EzelmeltemBeyza Mısırlı Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Beyza Mısırlı
Ziyaretçi
Beyza Mısırlı

manken veya model olmak artık hayal değil. şansa ihtiyacınız yok!

meltem
Ziyaretçi
meltem

manken model olabilirsin tabiki kendine güveniyorsanız.

Ezel
Ziyaretçi
Ezel

Nasıl olacak o iş