Meslekler

Mimar Nasıl Olunur?

En küçük bir yapıdan büyük şehirlerin tasarım sürecinden tasarımın hayata geçirilmesi için diğer disiplinleri (mühendisler, iç mimarları vb.) organize eden kadar ilgilenen kişilere mimar denilir. Peki ülkemizde nasıl mimar olunur? Mimar olmak isteyen kişilerde nasıl özellikler olması gerekir? İş imkanları ve maaşlar nelerdir? Bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız.

Mimar olmak isteyen adaylar üniversite sınavına girmesi gerekir. Mimarlık sayısal puan türünden alım yapmaktadır. Şu anki sistemde MF-4 yani Matematik-Fen ağırlıklı puan türünden alım yapar. En yüksek puana sahip üniversite olan Bilkent’in puanı 500’ün üzerindedir. En düşük üniversitelerse genellikle Vakıf Üniversiterinin ücretli bölümleridir. Bu bölümlere de 250-300 puan arası alıp yerleşilebilir.

Mimar olmak için sadece üniversite puanı yeterli değildir. Mimar olacak adayların yaratıcı bir zekaya ve iyi çizim yeteneğine bununla birlikte bilgisayar destekli çizim programlarına hakim olması gerekir. Tabii mimar olmak isteyen adaylar saydığımız bu özelliklerin hepsini üniversiteyi kazandıktan sonra eğitimleri süresince kazanabilir. Mimarlar bir binanın, alışveriş merkezinin ya da başka bir yapının tasarımını yaparken şehrin kültürel ve fiziki yapısını, müşterilerin isteklerini, doğayı düşünerek kullanışlı ve estetik açıdan güzel işler çıkarması beklenir. Yani bir mimar bütün bu şartları göz önüne alarak hayal gücünü kullanıp güzel bir tasarım yapması ve bunu yaparken de pratik de yapılmasının mümkün olup olmadığını düşünmesi gerekir.

Mimarlık Fakültelerimden mezun olan mimarlar özel sektörde işe başlayabilir. Özel sektörde işe başlayanların SGK ve TMMOB arasında imzalanan  protokole göre minimum brüt maaşı 3500 TL’dir. Ama bütün işverenler bu protokole uyuyor mu orası muamma işte. Sektörde deneyim kazandıkça çalışılan şirketin büyüklüğüne ve sizinde yaptığınız işlere göre maaşınız artacaktır. 15 – 20 yıllık deneyimli 30 Bin TL kazanan mimarlar olduğu gibi 5 bin tl civarında kazanan mimarlar da vardır. Ben özel sektörde çalışmak istemiyorum diyorsanız. Devlette de çalışabilirsiniz. Devlette yeni işe başlayan bir mimar net olarak 4 Bin TL maaş alır. Tabii Belediyeler ve İl Özel İdareleri’nde çalışan mimarların 1 -2 bin tl arasında artmaktadır.  Bu maaşlara AGİ, yabacı dil tazminatı gibi ek yardımlar eklenmemiştir.

 

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir