Meslekler

Milletvekili Nasıl Olunur 2018?

Milletvekili, halkın temsilcileri olarak bilinen ve her il de partilerin aday çıkardıkları, fakat seçim sonrasında o ilde çıktıkları partinin kazanması sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisine girmeye hak kazanmış kişilerdir. Burada sizlere verdiğimiz detay aslında büyük önem taşımaktadır. Milletvekili nasıl olunur 2018 konusunda sizler ile paylaştığımız detayda bulunduğunuz ilin Milletvekili adayı olarak çıkacaksanız para harcamayı gözden çıkarmalısınız. Çünkü sizlerin Milletvekili olabilmesi için bulunduğunuz ilin hangi partiden çıktıysanız o partinin kazanması gerekmektedir. Kazanmadığı takdirde Meclise giremez ve Milletvekili olamazsınız. Peki, bunları gerçekleştirmeden önce tabi ki Milletvekili olmaya aday olabilmeniz için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar aslında geçtiğimiz dönemde yapılan referandum sonrasında değişiklik göstermiş olsa da sizler ile paylaşacağım bilgilerde Milletvekili olmanın eski şartları ve yeni şartlarını paylaşarak olan değişikliği de paylaşmış olacağız.

Milletvekili Olmanın Şartları Nelerdir?

16 Nisan 2017 yılında anayasa değişikliği için referanduma giden ülkemizde evet oyunun gelmesi ile birlikte anayasanın 76. Maddesinde olan değişiklik onaylanmış olup, bu değişikte tabi ki Milletvekili olabilmek için gerekli şartlar da belirli değişiklikler meydana gelmiştir. İlk olarak 2018 yılında Milletvekili nasıl olunur sorusu için eski şartları inceleyelim. Daha sonra yeni şartları sizler ile paylaşarak aradaki olan değişikliği de fark etmiş olacaksınız. Peki, Milletvekili olmak için eski şartlar nelerdi?

  • Yirmi Beş yaşını doldurmuş olan Türkiye Vatandaşı Milletvekili adayı olabilir.
  • En az ilkokul mezunu olan kişiler Milletvekili adayı olabilir.
  • Askerlik hizmetini tamamlamış olan kişiler Milletvekili adayı olabilir.
  • Belli suçlara karışmamış olan kişiler Milletvekili adayı olabilir. Bu suçlar ise; kamu hizmetinden uzaklaştırılmış kişiler, taksirli suç haricinde 1 yıldan fazla hüküm giymiş olan kişiler, rüşvet, dolandırıcılık, hırsızlık, sahtecilik, kaçaklık gibi yüz kızartıcı suçlara karışmış ve bu suçları kesinleşerek ceza almış kişiler kesinlikle Milletvekili adayı olamazlar.
  • Bazı memur veya ülke için çalışmakta olan kişiler iş yerlerinden ayrılmadıkları müddetçe Milletvekili olmazlar. Bu meslek mensupları ise; hâkimler, savcılar, yargı mensupları, öğretim görevlileri, kamu kurumlarında memur olan kişiler işçiler hariç ve silahlı kuvvet mensupları görevlerini bırakmadıkları müddetçe Milletvekili olamazlar.

 

Yukarıda sizler ile paylaşmış olduğumuz 5 madde Milletvekili nasıl olunur konusuna yeterince açıklık getirse de yukarıda sizler ile paylaşmış olduğum 16 Nisan 2017 yılında yapılan referandum sonrasında Anayasanın 76. Maddesinde olan Milletvekili olma şartlarında 5 maddeden bazılarında değişiklik meydana gelmiştir. Yeni Milletvekili nasıl olunur sorusu da tabi akıllarda kalmıştır. Peki, 2018 Milletvekili olma şartları nelerdir, nerelerde değişiklik meydana geldi inceleyelim.

  • Milletvekili olmak için artık siyasi partiler kendilerince şartlar getirmektedir. Bu şartlar partiden partiye değişkenlik göstermektedir.
  • Milletvekili seçim yaşı 18 yaşına düşürülmüştür.
  • Yaşın küçülmesi ile birlikte askerliği bitirme şartı da ortadan kalkmıştır.

2
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Akın Cannasilolunur Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Akın Can
Ziyaretçi
Akın Can

25 yaş çünkü hukuki açıdan reşit olma yaşı aynı Zamanda devlet 25 yaşına bakması da hukuki açıdan 25 olduğu devletiin bu 18. Yaş üstüne bakma olayı ailesinin üstünden 25 yaşına kadar bakmasınlar ilgili reşit olsuna o yaşta hukuki olarak 😉😊🙂☺️