Meslekler

Matador Nasıl Olunur?

Dünyanın en ilginç mesleklerinden birisi olan matadorluk, her ne kadar ülkemizde rastlanan bir durum olmasa da, İspanya, Portekiz, Kolombiya, Peru, Ekvator, Fransa ve Venezualla’da oldukça popüler mesleklerden birisidir. Kimisinin hobi olarak yaptığı, kiminin ise gerçek mesleği olarak görmüş olduğu matadorluk ise, ne yazık ki belirtilen ülkeler dışında çok da fazla desteklenmemektedir. Bunun nedeni ise tahmin edileceği üzere hayvan haklarıdır. Çünkü, matadorların görev yeri, kızgın boğaların yer aldığı ringlerdir. Burada amaç insanları eğlendirmektir. Ancak bakıldığı zaman buradaki boğalar, ilk etapta picador ismi verilen kişiler tarafından tahrik edilmekte, sonrasında da üzerlerine çivili sopalar saplanmaktadır. İyice kızgınlaşan boğa ise matadorun hazır halde bulunduğu ringe bırakılmaktadır.

Matador Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Ring alanının etrafında binlerce kişi, kızgın boğanın karşısında matadorun ne yapacağını merak ederken matador da burada kendi görevini ortaya koymakta ve sonuç olarak da boğayı insanları eğlendirdikten sonra öldürmektedir. Aslında bu mesleğin en popüler olduğu ve her sene defalarca kez ringlerde matadorların görülebildiği ülke İspanya’dır. Düzenlenen festivaller, sadece İspanya’da değil, dünyanın birçok noktasında da eleştirilere tutulmaktadır. Ancak ispanyollar tarafından bu eğlenceden ziyade bir gelenek olarak görülmektedir. Çünkü, matadorlar İspanyol kültürlerine göre yiğit, cesut ve gözü pek olan kişiyi nitelendirmek amacı ile kullanılmaktadır. Bıundan dolayı da matador olan kişilere toplumda çok fazla saygı gösterildiği ve birçok alanda da ayrıcalık tanındığı bilinmektedir.

Matador Olmanın Kriterleri Nelerdir?

Nasıl matador olunur konusunda ise belirtmemiz gereken önemli kriterler şu şekildedir.

  • Öncelikle isteyen herkes matador olamayacaktır. Çünkü bu işin bir eğitimi bulunmamaktadır. Bir kültür olarak bu işi benimsemek ve belirtilen ülkelerde olmak gerekecektir.
  • Fiziki açıdan güçlü olunmalıdır. Çünkü, boğanın darbelerine karşı kendinizi korumanız, olası bir aksilikte ise ringden kısa sürede kendinizi uzaklaştırmanız gerekmektedir.
  • Güç kadar önemli olan bir diğer durum da, kişilerin hızlı olmalarıdır. Çünkü, matadorların karşısında oldukça hızlı hareket eden ve çok da kızgın olan boğalar bulunmaktadır. matadorların da refleksleri ile doğrudan kaçmaları gerekmektedir.

Buradaki üç madde, kişilerin taşımaları gereken özellikleri ve karşılaşacakları zorlukları da bir nebze olsun açıklamaktadır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir