Meslekler

Maliyeci Nasıl Olunur?

Üniversite eğitimi aldıktan sonra devletin farklı kademelerinde bir memur olarak çalışmayı isteyen milyonlarca gencimiz bulunmaktadır. Bunlardan kimisi, sağlık sektörünü tercih ederken kimisi de memuriyetin biraz daha farklısı olan hizmet sektörünü göz önünde bulundurmaktadır. Bunun için de üniversitelerin farklı bölümlerinde eğitim alan kişiler, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ya da Adalet Bakanlığı gibi farklı bakanlıklara bağlı olarak çalışan memuriyetleri araştırmaktadırlar. Memuriyetler incelendiğinde ise, genellikle maliyeci olarak nitelendirilen ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Maliye uzmanlığı, gençlerin en çok tercih ettiği mesleklerden birisidir. Maliyeci nasıl olunur sorusuna ise, şu şekilde yanıt bulmamız mümkündür.

Nasıl Maliyeci Olunur?

Maliyeci nasıl olunur sorusuna öncelikli olarak üniversitelerin hangi bölümlerinden eğitim alınması gerektiği ile ilgili başlamakta fayda olacaktır. Şuan maliye uzmanı olarak çalışan memurlara bakıldığı zaman, neredeyse tamamının üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültesinde bulunan bölümlerden birisinden mezun olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölümler ise şu şekildedir.

  • Maliye
  • İktisat
  • İşletme
  • Çalışma Ekonomisi
  • Ekonometri
  • Kamu Yönetimi

Maliyeci Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Bu bölümlerden birisinden mezun olan kişiler, gerekli sınavlarda da başarılı olduktan sonra maliye uzmanı olarak atanabilecektir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz bölümlerin tamamı 4 yıllık bir eğitim sürecini sunmaktadır ancak tercih edilecek olan üniversiteye göre bu sayı 5 yılı bulabilecektir. Bunun nedeni ise bazı üniversitelerin başlangıçta öğrencilere ingilizce olarak hazırlık süresi vermesidir. Hazırlık sınıfını geçen kişiler de kendi bölümlerine geçiş yaparak eğitimlerini sürdürmektedir.

Maliyeci nasıl olunur sorusunun bir diğer tarafı ise, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ne yapılacağıdır. Öncelikle bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin mezuniyet sonrasında Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmesi gerekmektedir. Kendi bölüm dersleri üzerinden girecekleri bu sınavlarda öncelikle tüm adayların girmiş olduğu genel yetenek ve genel kültür sınavını tamamlamaları sonrasında da alan sınavlarına girş yapmaları gerekmektedir. Alan sınavı sonrasında kişilerin burada dikkate alacağı sınav türü ise KPSS 3 olarak nitelendirilmektedir ve B grubunda yer almaktadır. Burada da yeterli bir sonuç alındıktan sonra devlet tarafından atamalar gerçekleştirilmektedir. Atanabilmek için ise 85 puan ve üzerinde alınması kişilere çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir