Meslekler

Limited Şirket Nasıl Olunur?

Birçok kişi, üniversite eğitimi sonrasında farklı kişilere ait firmalarda çalışmak yerine, kendi işinin partronu olmayı amaçlamaktadır. Bunun için de üniversitelerdeki eğitimlerini işletme ve ekonomi alanlarında yapmaktadırlar. Burada genellikle üzerinde durulan konulardan birisi olarak gösterilen limited şirketler ise, kişilerin bilmesi gereken ilk durumlardan birisidir. Çünkü, kendi işinin patron olmak isteyen kişilerin büyük bir kısmı bu işe limited şirket olarak başlamaktadır.  Türk Ticaret Kanunu incelendiği zaman görüleceği gibi, şirketlerin de aynı insanlar gibi değerlendirildiği görülecektir. Yani, kişiler nasıl ki bireysel olarak ticaret yapıyor ve bu işlerine gerçek kişi sıfatı yükleniyorsa, limited şirket olduklarında da tüzel kişi olmaktadırlar. Limited şirket nasıl olunur merak edenlerin ise, öncelikli olarak bu ayrıma dikkat etmesi, sonrasında da aşağıda belirteceğimiz durumları dikkate alması gerekmektedir.

Limited Şirket Kurma Şartları Nelerdir?

Limited şirket nasıl olunur sorusunun yanıtı ve en çok merak edilenler şu şekildedir.

  • Limited şirket kurmak için doğrudan ortaklar olmasına gerek yoktur. Bir kişi bile limited şirket kurabilecektir.
  • Limited şirkette en az 1 kişi olması gerekiyorken, ortak sayısında da bir üst sınır bulunmaktadır. buna göre limited şirketlerde ortak sayısı en fazla 50 olacaktır.
  • Ortaklar gerçek ya da tüzel kişilerde oluşabilecektir.
  • Limited şirketlerin bir ünvanı olmalıdır.
  • Limited şirketler genellikle ananim şirketler ile karıştırılmaktadır ancak, anonim şirketlerde olduğu gibi sigortacılık ya da finansal faaliyetlerde bulunamazlar.
  • Şirketlerde hisse denedi ya da tahvil alımı yapılmamaktadırç.
  • Limited şirket kurulabilmesi için en az 5 bin TL sermaye resmiyete dökülmelidir.
  • Limited şirket kurulurken eğer 20’den az ortak varsa 1 adet denetmen olmalıdır. Ancak, 20’den fazla ortak olan limited şirketlerde ise birden fazla denetmen olması gerekmektedir.

Eğer yukarıda belirtilen şartlar tamamlanıyorsa doğrudan limited şirket kurulabilecektir. Burada bir sözleşme hazırlanmalı. Ortakların ikametgah adresleri ile birlikte uyrukları, kurulacak olan şirketin ünvanı ile işletmenin faaliyet konusu belirtilmekidir. Tüm evraklar tamamlandıktan sonra ise Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edilmesi gerekmektedir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra limited şirket nasıl olunur konusu ortadan kalkacak ve resmi olarak faaliyetlere başlanmış olacaktır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir