Meslekler, Polis Nasıl Olunur

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur? 2018 Şartları

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur? 2016 Şartları

Türkiye’de 2018 yılı itibariyle komiser yardımcısı olabilmek için üç yol bulunmaktadır. Peki komiser yardımcısı nasıl olunur?

Birinci Yol: Liseyi bitiren adaylar YGS’ye girmeli ve Polis Akademisinin belirlemiş olduğu taban puanı geçerek PMYO mülakatlarına girmelidir. Her yıl PMYO belli sayıda öğrenci almaktadır. Bütün mülakatları başarıyla tamamlayan adaylar PMYO’da okumaya hak kazanır. 2 yıl sürecek eğitimin ardından mezun olan polisler 2 yıl aktif olarak görev yapmalarının ardından Komiser Yardımcılığı Sınavı’na girmeye hak kazanır. Bu sınava girmenin diğer şartlarıysa; 45 yaşından gün almamış olmak, lisans mezunu olmak (2 yıl PMYO bitirdikten sonra açıktan 2 sene daha okuyarak tamamlanabilir) , son girilen iki performans değerlendirmesi iyi ya da çok iyi almış olmak,  meslekten ya da memurluktan atılma cezası gerektirecek adli ya da idari ceza almamış olmak gerekir. Komiser yardımcısı olan polisler başkomiserliğe kadar yükselirler.

İkinci Yol: Liseyi bitirdikten sonra herhangi bir üniversiteden 4 yıllık mezun olanlar KPSS’ye ardından da POMEM’e girerek polis olurlar. Daha sonrasında 2 yıl aktif görev yapanlar komiser yardımcılığı sınavına girmeye hak kazanır. Sınavın diğer şartları üstteki başlıkta belirtilenlerle aynıdır. PMYO ve POMEM mezunları aynı komiser yardımcılığı sınavına girmektedir. Bu sınavı kazanan polisler başkomiserliğe kadar yükselir ve emekli olurlar.

Üçüncü Yol: İstanbul, Ankara ya da İzmir’de herhangi bir 4 yıllık üniversite okuyan öğrenciler 3. ya da 4. sınıfta girecekleri FYO sınavıyla direk olarak komiser yardımcısı olarak göreve başlar. FYO mezunları emniyet teşkilatı içerisinde en yüksek rütbe olan Emniyet Genel Müdürü olabilir. Polis Nasıl Olunur yazımızdan öncelikli olarak polis olmak için yapılması gerekenler öğrenilebilir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

52 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gülcan
3 yıl önce

Merhaba gülcan ben sorularımı ne zaman yanıtlayacaksınız çok merak ediyorum teşekkür ederim 🙂 şimdiden

Berşa
Berşa
3 yıl önce

Polis çocuğuyum. Lise 3 öğrencisiyim. Polis olabilmek icin şartlarım uyuyor. YGS’den 300 ham puan alındıktan sonra pmyo’ya başvuru yapılması gerek. Peki, kısa ve öz üniversite okumadan, lise mezunu olan birisi komiser vb. Rütbeleri alabilir değil mi ?

Mahsun
Mahsun
3 yıl önce

Şimdi ben İzmir de oturuyorum ama Celal Bayar üniversitesine gidiyorum. Benim FYO’ya girmem için İzmir’de bir üniversiteye mi gitmem gerekiyor illa? Ne alaka ki?

Mert
Mert
3 yıl önce

Tanzimat a ne kadar oduyoruz

faruk
faruk
3 yıl önce

fyo kalktı diye biliyorum paem ‘de ise ankara izmir istanbulda üniversteden mezun olmak gerekmiyor herhangi bir şehirden mezun olmak yeterli diye biliyorum.asıl sorum şu; polis memuru arkadaşımın söylediğine göre direk komiser yardımcısı olunmayacakmış meslekten komiser yardımcısı olunabilcekmiş detaylı bilgisi olan var mı bilgilendirirmisiniz

faruk
faruk
3 yıl önce
Reply to  nasilolunur

paem için şuan meslek dışı alım olmayacağı söyleniyor.sadece meslekten alım olacakmış ki 1000 tane alınıyor şu an 1000 tane de nisan sonuna doğru alınacağı söyleniyor kesin bilgi sahibi değilim meslek dışı komiser yardımcısı olunabiliyor mu ve nasıl net bilgi verirmisiniz

Furkan
Furkan
3 yıl önce

Merhabalar lise 4 öğrencisiyim komiser olmak için ygs den polislik için mi başvuru yapıyım sonra komiser yardımcısı sınavına gireyim yoksa 4 yıllık bir üniversite okuduktan sonra kpss ile mi gireyim . Hangisi ile daha hizli komiser olurum ? Kpss ile girdiğimde tekrar polis üniversite si okuyacak miyim yoksa direk komiser yardımcısı mi olacağım ?

Yakup
Yakup
3 yıl önce

size bir sorum olacak:
Ben Polislikte yukselmek istiyorum. yani Amir ya da Eminey muduru vs.peki FYO dan alim yoksa biz nasil yukselicez?

hilmi
hilmi
3 yıl önce

pomeme öğrenci olarak girsem, öğrencilğim devam ederken paem sınavı açıldığında paeme ğirebilir miyim. Herhangi bir kısıtlama var mıdır ?

Polislik
Polislik
3 yıl önce

Meslek içinden PAEM e başvuranlar sadece başkomiserlik rütbesine kadar yükseliyor diye biliyorum doğrumu

Ümit Özer
Ümit Özer
3 yıl önce

İyi günler, 2017 yılı kpss sınavı olduktan sonra sivil kaynaktan PAEM alımı olur mu? Eğer olursa Gk-Gy puanımızın 70 barajının ne kadar yükseğinde olursa şansımız daha çok artar?

Ümit
Ümit
3 yıl önce

2017 KPSS olduktan sonra sivil kaynaktan PAEM alımı olur mu? Eğer olursa gk-gy puanımızın 70 barajının ne kadar yükseğinde olursa PAEM’e girme şansımız daha çok artar?

K
K
3 yıl önce

Merhaba
Suan pomeme basvursam ve mulakatlar sirasindada kpss2017 ye girsem paem icin yeterli puanim olustugunda pomem mulaktlarini gectigim halde egitime baslamamisken paeme basvurabilir miyim

semih
semih
3 yıl önce

merhabalar ben 2017 ygsden istenilen puanı alamadım ama lysden komiser yardımcılı olunuor mu olunuorsa kac puanla olunuor nasıl basvuruluor bilgi verir misiniz

Meryem
Meryem
3 yıl önce

Pmyo bitirenler polis memuru mu olurlar sadece yoksa yukselebirler mi?

Mehmet
Mehmet
3 yıl önce

Merhabalar ben meslek lisesinde okudum ve bitirdim ve önümde 2 yıllık bir bölüm var onu bitirdikten sonra 4 yılığa gidebiliyorum bunu bitirince paem e gidebiliyormuyum Saygılar….

muhammet
muhammet
3 yıl önce

komiser yardımcılıgın da boy ve sağlık(ameliyat) şartları aranırmı

Mehmet
Mehmet
3 yıl önce

Şimdi admin 2 yıllık sınavsız geçiş hakım var ordan 2 yılı bitirdikten sonra dgs sınavıyla 4 yılığa atlıyorum yani onu da bitirsem oluyor değilmi

Mehmet
Mehmet
3 yıl önce
Reply to  Mehmet

Acil Bilgi verebilirimisiniz Admin

Ali
Ali
3 yıl önce

Merhabalar size bi sorum olacaktı admin ygs puanım yetmedi diyelım ve diploma puanı yani 4 yılık lisemi bitirdikten sonra ortalaması çıkıyor işte benım okul verecek puanla polisliğe gidebiliyomuuym yani diploma + ygs diye duydum doğrumu Tşkrler……

Mehmet
Mehmet
3 yıl önce

Admin ygs den 230 aldım ve diploma puanı 48 veriyo ben gidebiliyomuyum yani ygs+diploma puanımı polis okulu
Acil bilgi lütfen 4 gözle cevap bekliyorum Tşkrler

Yunus
Yunus
3 yıl önce

Merhab, 4 yıllık üniversite mezunuyum. Komiser yardımcısı olabilmek için öncelikle polislik yapmak zorunda mıyım yoksa doğrudan fiziki yeterlilik ve mülakata girip komiser olabilir miyim?

Süleyman
Süleyman
3 yıl önce

Pmyo’dan mezun olanlar en fazla baskomiserlik rütbesine kadarmi gelebiliyor ??

Samet
Samet
3 yıl önce

lise mezunu birisi üniversite okumadan direk pmyo yu kazanip mezun olursa ve polis memuru olarak atanirsa komiser yrdmcsi olabilirmi???????

Fatih Şahin
Fatih Şahin
3 yıl önce

13 yıllık memurum,yaşım 35 ve öğretmenlik yapıyorum…komser olabilir miyim?

Yasemin
Yasemin
3 yıl önce

Merhaba benim 2016 p3 puanim 66 ama 2017 p3 72 .kriter 70 olarak belirlendi basvurabilir miyim yoksa 2016 puaniminda mı en az 70 olması gerekirdi.

Mert
Mert
3 yıl önce

Merhaba ben üniversiteyi 4 yıl açıktan okumayı düşünüyorum bittikten sonra gine komiser yardımcılığa girmek şansım var mıdır cevaplarsanız sevinirim

Muhammed
3 yıl önce

Ben şuan lise 4 e geçtim ve direk komiser yardımcısı olmak istiyorum.Ama 2020 yılında PAEM kaldırılacakmış bende tam 2022 yılında mezun oluyorum sizce bu sene pmyo ya mı girsem yoksa üniversite okuyup mesleğe direk K.yardımcısı olarak başlaya bilirmiyim.

DERYA
DERYA
3 yıl önce

2000 doğumlulum polis olamaz mıyım ?

FATMA
FATMA
3 yıl önce

MERHABALAR BEN LİSANS İKTİSAT MEZUNUYUM.1990 DOĞUMLUYUM.KPSS DEN GEREKLİ PUANI ALDIKTAN SONRA KOMİSER YARDIMCILIĞINA BAŞVURABİLİR MİYİM ?

Uğur
Uğur
3 yıl önce

Merhabalar ben bu sene lise 4e gectim ve komiser olmak istiyorum ygsden istenilen puanı alsam ve polis akademisine gitsem komiserlik icin ne yapmam gerekiyor

Yaman bozdağ
Yaman bozdağ
3 yıl önce

merhaba ben üniversitede 1.sınıfım 4 yıl okuyacagım. Bitirdiğim zaman 2021 gibi seneye denk gelicem .PAEM e girme sansım olur mu ?

Mustafa
3 yıl önce

Şu an lise son sınıf ogrencisiyim. Paeme direk girme hakkım varmı yoksa sınava girmek zorunlumu

Öznur
Öznur
2 yıl önce

Ben şuan 4 yıllık üniversite okuyorum ve 3.sınıftayım ama cumhuriyet üniversitesindeyim komiser yardımcısı olamaz miyim

uğur
uğur
2 yıl önce

admin ben meslek lisesi 3. sınıfta okuyorum . üniversite gidicem ancak 2021 de kapanacak diyiolar sizce önce pmyo ya girelim 2 yıl çalışıp ordanmı girelim yoksa üniversitemi hangisi daha kısa yol olur?

ömer
ömer
2 yıl önce

ben üniversite 3ncü sınıf öğrencisiyim üniversiteden mezun olduktan sonra komiser yardımcılığını düşünüyorum. komiser yardımcısı olmak için neler gerekiyor. Saygılar…

Gülizar
Gülizar
2 yıl önce

Merhabalar , Ben bu yıl üniversitedenezun oluyorum mühendislik okuyorum bu yıl komiser yardımcılığı için başvuruda bulunsam olur mu

Mesude
Mesude
2 yıl önce

Meraba ben pdr 3. Sınıf oğrencisiyim.Komiser olmak istiyorum.Neler yapmam gerek

Denizzz
Denizzz
2 yıl önce
Reply to  nasilolunur

Merhaba paem üni sonramı yoksa üni okurken girebiliyomuyuz bide şehir farkedermj

Ahmet Hakan Özmen
Ahmet Hakan Özmen
1 yıl önce

Ben lise 3 öğrencisiyim ve paem e giriş yapmak istiyorum fakat 2020 den sonra paem sivil alimi durdurabilir mi boyle bir durum varsa ne yapmalıyım